| BraianTasescu a întrebat:

Hai salut! Ce trebuie să-mi iau la cămin? Sunt boboc de anul 1 și degrabă încep studiile. Astfel voi trebui sa locuiesc la cămin pe durata studiilor. Am auzit că e destul de nașpa în privința igienei și sunt multi gindaci. Aș vrea cateva sfaturi și lista cu toate lucrurile necesare pentru viața din cămin. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Deci:
-de gandaci nu te speria ca daca sunt personalul este obligat (din cate știu) să deratizeze camera
-la cămin îți iei chestiile uzuale, pentru toaletă, pastile, etc.
Dacă stai o săptămână și după mergi acasă, n-o sa fie o problemă mare, dacă stai mai mult de 2 atunci va trebui sa îmbrățișezi ideea de spălat la mână.
-cantina: primele 2 zile daca nu ma-nsel nu este deschisa (cel putin la mine la camin așa era; tu să întrebi să fii sigur) deci va trebui sa înveți unde sunt magazine să-ți iei mâncare.
Si că tot vorbind de mâncare, vezi c-o sa ai zile în care mâncarea n-o să fie pe placul tău, deci recomand un fierbător (simplu(filament d-ăla) sau cană) și supe instant. Nu-ti imaginezi cat de mult te vor salva cand vei da de zile negrewinking
-banii: pastrează cât poți de mult, vor veni zile grele în care nu vei avea nici supe instant și nici bani de diverse.
Sugestia mea este să păstrezi întotdeauna dar întotdeauna în portofel bani pentru transport + autobuz/taxi + încă 10 lei (you never know).
Despre cum o să înveți, presupun că vei sta cu alți 2-5 în cameră și crede-mă niciodată n-o să fie liniște (decât dacă dai de niște băieți de treabă și care învață), dacă acel cămin dispune de sală de teme/consultații/etc, fii sigur că ăla va fi locul tău de veci pentru teme.
-colegii de cameră: cu cât sunt mai mulți, cu atât mai bine dar cu atât mai rău! Deci ai cu cine socializa însă există un risc ca unul dintre ei să nu te suporte (mi s-a-ntamplat). Sfatul meu e să te dai bine pe lângă toți ( să fii ok cu ei).
Umm... internetul: depinde de cămin, ideal ar fi să ai pe telefon.
Vestiarele: nu uita de un lacăt special! Dacă este unul normal cu cheie simplă, mai mult ca sigur se va potrivi cu ale celorlalți și nu va fi prea ok. Știu că sunt lacăte cu cheie cu un fel de șină, sunt îndoite pe margine și au zimți pe mijloc, tu doar asigură-te că ai un lacăt specialwinking
-management de lucruri: nu fi dezordonat și nu-ți lăsa lucrurile la-ntâmplare, s-ar putea să nu le mai găsești
Mic sfat: deci se face seară, tot frumos, unde pui cheia de la vestiar? Ei bine, după ce ajungi să-i cunoști pe colegi, vei afla că nimeni nu e interesat în lucrurile tale happy deci cel mai bun si accesibil loc unde sa o pui cand dormi e sub pernă, sau cu tine, într-un buzunar cu fermoar.
Altă chestie: pune-te bine cu dna/dnul pedagog, îți va fi de folos.
Alta: nu lăsa portofelul la vedere în vestiar! În caz că are cineva cheie care se potrivește, va fi singurul lucru după care se va uita
Altul: never ever în viața ta nu faci împrumuturi! NEVER!
Altul: nu te speria de dușuri, nimeni n-o sa fie interesat de ce ai tu în indispensabili, deci nu-ti face scenarii cum mi-am făcut eu rolling on the floor
Altul: ai grijă cu cei mari, fi prietenos și nu te pune rău cu ei și în niciun caz să nu încerci să te dai mai deștept decât ei prin diverse moduri. Nu încerca să creezi conflicte, nu te băga în conflicte.

Și mai presus de toate: distrează-te, ești odată la cămin și după dai BAC-ulwinking
Sper să te integrezi bine!
Succes!

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dacă mai ai alte întrebări, sunt mai mereu pe TPUwinking

14 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Am locuit 4 ani in 3 camine diferite, si n-am vazut un gandac in camera.
Bateau doar la geam, din cand in cand, (cerseau firimituri), dar dupa ce se ospatau, plecau in treaba lor sa-si faca siesta si ne revedeam a doua zi.

Acum varianta serioasa: da, exista inca multe camine unde conditiile nu sunt precum cele de care am avut eu parte. Mai ales daca vorbim despre unele orase din Moldova sau din sudul tarii.

INSA exista un administrator, o administratie centrala, unde puteti face toti plangere, sa faca macar deratizarea.
NU pastrati mancare deschisa, sau vase murdare prin camera (nici altundeva!). Asta atrage insecte si chiar soareci.

Cat despre curatenie, asta cade in sarcina voastra.
Noi am spalat si mocheta pe timp de vara, dadeam cu aspiratorul aproape zilnic, baia (baie la fiecare camera) era minimalista (fara cada) si o curatam zilnic cu schimbul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru NLS):

Tu ai avut noroc de baie în cameră, noi aveam una comună și aveam si moldoveni în cămin... iar moldovenii nu au absolut nico jenă dacă se spală goi straight face

| Vikaa a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ma gandesc ca la caminul de fete nu e asa de nasol, ca din ce am citit ma face sa ma gandesc de 2 ori rolling on the floor))

| LPCTSTR a răspuns (pentru Vikaa):

Oh boi, nu-ți imaginezi ce e la fete rolling on the floor
Este muult mai rău față de băieți.
Deci efectiv rivalitatea apare la prima vedere și se formează un fel de "teritorii", ciudat ik, și prin rivalitate mă refer la rivalitate d-aia mortală...
În timp ce băieții rezolvă cu 5 pumni și după sunt cei mai buni prieteni, între fete va exista rivalitate eternă.
Și știu ce vorbesc, am 4 ani într-un cămin unde noi eram sub fete.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru LPCTSTR):

Adevarul este ca da, oamenii se spala imbracati...

| Yurisa a răspuns (pentru Vikaa):

Depinde ce colege gasesti. Am colege care stau la camin si aud tot felul de povesti. Exemple:
Colega 1 are doua colege: una nu strange dupa ea si lasa mizerie pe unde merge, cealalta vine cu iubitul si se incuie in cameră să facă nazbâtii
Colega 2 are tot doua colege si faceau curat impreuna, era fain la ea
Eu am avut un destin mai tragic din punctul asta de vedere laughing Eu am gasit o camera (din lipsa de timp si de bani) cu o fata pe care o cunoscusem prin intermediul unei profesoare. Stateam intr-o camera cu pat dublu, bucataria pe hol (camin particular). Ea era de treaba dar mirosea incontinuu a transpiratie, se bășea incontinuu, ragaia ca scroafa si nu cred ca a facut curat o data in baia aia. Eu am si o alergie la detergenti dar deh, trebuia sa fac curat ca nu suportam atat de mult jeg.

| Vikaa a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ah,eu nu neaparat la bataie ma refeream,ma refeream la curatenie alea alea, ca de bataie nu se pune problema ca le rup mustiucul daca comenteaza una la mine, dar sper sa nu dau de rapanoase si jegoase, cand stai pe langa ele sa miroasa a branza, daca stii cum zicrolling on the floor)))

| Vikaa a răspuns (pentru Yurisa):

Mama,sa-mi faca vreuna asa ca le gasesc dracii, tu chiar ai fost puternica si ai suportat bovina rolling on the floor)))

| Yurisa a răspuns (pentru Vikaa):

Mie imi spui...

| Adry05 a răspuns (pentru Vikaa):

Hai că n-o fi cazu dacă tot e apa gratis la cămin laughing))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai cu Raid si dispar toti gandacii pentru o luna.

| eckblume a răspuns:

Depinde foarte mult si de caminul unde vei fi cazat. Daca ai baie in camera sau baie comuna. Curatenia din camera nu va fi o problema atata timp cat veti tine curat. Veti cumpara mop, solutii de gandaci (in caz ca exista), cos de gunoi, saci, solutii pentru mobila, spray de camera, burete de vase, solutii de curatare.
La baia comuna daca sunt neseriosi/neserioase e posibil sa nu fie curat spre seara. In cursul saptamanii exista doamne de serviciu care fac curat pe hol si la toalete. O sa te acomodezi. Sa cauti sa te intelegi cu colegii de camera. Eu cu colega ne-am facut program (cine si cand face curat).

| christine99 a răspuns:

Sticla de rachiu