| KinderBeeeib a întrebat:

Hey! Deci, vreau sa invat sa cant la chiatara electrica.Intrebari:

1.Ar trebui sa incep mai intai pe cea acustica?(asa am auzit, dar sunt si pareri negative, deci as vrea sa aud alte cateva pareri)

2.Imi puteti da va rog o firma buna pentru chitara?

3.Niste sfaturi, ceva?

Multumesc anticipat, ofer funda.

Răspuns Câştigător
| hiImAdam a răspuns:

Daca tu vrei sa inveti pe electrica, ia-ti electrica. Orice poti invata pe acustica poti invata si pe electrica. Firme bune sunt multe... Fender, Ibanez, Schecter, Gibson etc... In primul rand trebuie sa ai rabdare, pentru ca n-o sa-ti iasa din prima aproape nimic. La inceput invata acorduri, game, panatii. Daca poti gaseste-ti un profesor de chitara( de preferat rocker) si mergi la ore, fiindca o sa te ajute foarte mult.

| KinderBeeeib explică (pentru hiImAdam):

Pedala de efecte e obligatorie pentru a suna bine?

| hiImAdam a răspuns (pentru KinderBeeeib):

La inceput n-ai nevoie. Daca chiar vrei un procesor micut, asa de inceput, nu e scump.

3 răspunsuri:
| adibadea a răspuns:

Nu, chiar nu trebuie sa incepi pe acustica. Ia-ti direct chitara electrica. Daca ai bani, ti-as recomanda pentru inceput un Fender Stratocaster - daca nu, altceva de acelasi tip (Squier).