| anonim_4396 a întrebat:

Hallo! Ce medie imi iese la/si cum as putea s-o repar? : 1.Matematica 9,9, 10,10,10 9 in teza 2.Romana 8,9, 9,10,10,10 10 in teza 3.Biologie 10,10, 10 si s-ar putea un 6 4.Franceza: 10,10, 10,9

Răspuns Câştigător
| stefangs a răspuns:

La mate iese 9.45, romana 9, 50, la biologie 9 daca ai 6 daca nu 10 si franceza 10

4 răspunsuri:
| AidaCR a răspuns:

La matematica. iti iese ori 9 ori 10. Depinde...
9+9+10+10+10=48
48:5=9,60. Acum depinde ce o sa faca profu. ori va face media tot inainte cu 9, 60 ori va pune 10 adica va rotunji. atata timp cat o face cu 9.60 iti va iesi 9, daca o va rotunji la 10 iti va iesi 10.

La romana iti iese 9. Daca mai iei un 10 iti va iesi 10.

La bio daca vei lua 6 iti va iesi 9 aici e mai greu de marit.
la Franceza iti iese 10. :d.

| Seraph_3236 a răspuns:

Ai notele asta la mate si nu sti sa iti faci media? Unde faci scoala? Pe strada? In parc?

| PinkPanter a răspuns (pentru Seraph_3236):

Sunt incepatoare 1 Clasa a V-a! Aaaa! Si da stiam ca locuiesti in parc sau pe strada! Eu mi-am trimis cainele sa te spele! Saracul!

| Seraph_3236 a răspuns (pentru PinkPanter):

Si un copil de clasa a 3-a care nu primeste calificative (pana in clasa a 5-a sunt calificative) pe ochi frumosi ar sti sa faca o medie aritmetica (ponderata sau nu). Dar daca tu, in clasa a 5-a, cu notele pe care le ai la mate nu sti sa o faci, se vede cat de "corecta" e scoala romaneasca. Cand eram in clasa a 5-a, "cum se calculeaza mediile?" era o intrebare la care daca stiai raspunsul te trecea proful in toamna. Sincer, nu cred meriti sa ai media la matematica mai mare de 6, nu ce note ai tu acolo! In ritmul asta, peste 10 ani, daca in clasa a 5-a sti sa te faci la sireturi iei media 10 cu felicitari la toate materile! LOL rolling on the floor