| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am luat la evaluare nationala la mate nota 8.10. an depus contestatie si am luat 8.45. de ce nota finala e 8.10? Nu inteleg. dau fundawinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, asa este stabilita regula prin ordin al MECS, respectiva daca la contestatie se obtine o diferenta de plus sau minus 0, 50 atunci ramane nota de la prima corectare. In cazul tau diferenta a fost de numai 0, 35.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Diferenţa dintre note trebuie să fie ≥ 0, 50 - altfel NU se modifică nota pe care ai avut-o.

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

Nota a ramas 8, 10 deoarece nota nu schimba decat daca exista o diferenta de 50 de sutimi fata de prima corectare.
O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te-ai uitat pe vreun site, poate încă nu s-a actualizat.

| Snitel03 a răspuns:

Nu se schimba nota decat daca e diferenta de + - 50 de sutimi intre prima nota si nota dupa contestatie.