| iona98 a întrebat:

Hei happy..am si eu o intrebare:
Profesorii de franceza din Romania pot preda si in Franta?
Si vrea sa va mai intreb ce domenii sunt cele mai cautate in Franta.
Daca puteti sa-mi spuneti ce facultate pot urma ( imi place mult limba franceza si profilul din liceu este : bilingv franceza).
Multumesc mult de raspunsuri happy.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mai degrabă...NU.
Trebuie să dea un foarte riguros examen de limbă ( scris și oral) franceză.
Și, în al doilea rînd, trebuie să urmeze, la Universitate, cursuri de pedagogie, specifice sistemului de predare în Franța.
Specifice cursului „primar! și celui „secundar".
Trebuie să facă un curs de notare și apreciere a elevilor în Franța.
Trebuie, apoi, să aibă acceptul inspectoratului de învățămînt.
Trebuie să aibă acceptul Ministerului Educației, și al celui al Ministerului Muncii.
După toate acestea, poate ocupa un post de suplinitor, pe la diferite școli, pînă se poate găsi un post stabil.
Și apoi, dacă are noroc, poate prinde un post de titular, în baza unei liste de priorități, la Comisia Școlară la care este arondat.
În Occident, este foarte dificil de a prinde un post în învățămînt și mai ales de a te adapta la rigurozitea predării și mai ales a comportamentului față de școlari.
Pentru învățămîntul universitar e poate ceva mai ușor, de a accede, dar nu la a preda limba franceză.
Trebuie să fii mai bun decît poate cel puțin o sută, într-un anumit spațiu geografic.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Pai cred ca da,de ce nu?!
Profesoarele mele de franceza,de la facultatea mea,au predat prin Franta, in schimburi de experienta, adica nu permanent, pe o anumita perioada, dar daca esti bun si iti doresti cred ca se poate si permanent.Pai facultatea de litere, Franceza-Romana, ar fi cel mai indicat sau Franceza-Engleza, ca nu strica nici putina engleza.Bafta! happy