| MIkihellaA a întrebat:

Hei as vrea sa stiu sa eu cum sa explic diferite enunturi citate dintr-o opera litera sa sune foarte bine si sa fie deosibite cu cuvinte mai interesante TPU.

2 răspunsuri:
| DataScience a răspuns:

Nu trebuie' sa folosesti cuvinte neologisme si cretinologisme sau cuvinte care nu-ti plac.
Foloseste doar ceea ce stii si spune sincer ce crezi tu despre acel citat, asa o sa-ti placa sa vorbesti despre el si nu o sa te mai gandesti cum o sa zici, ci o sa gandesti direct ceea ce ai de zis.
Fai un comentariu folosind neologisme si incercand sa-l faci sa sune cum ar vrea altii sa auda...si apoi fai unul in care comentezi exact ceea ce crezi tu despre acel citat si vezi care e diferenta.
Dupa ce o sa faci vreo 5 comentarii la rand in modul tau o sa-ti intre in mana.
Daca incerci sa bagi neologisme si sa bagi tot felul de detalii care sa sune pompos o sa vezi ca oamenilor nu le place sa citeasca sau sa asculte (asta o sa vina o data cu timpul, trebuie sa citesti foarte mult si sa o ai in reflex), pe cand un lucru spus din propriile idei si convingeri este mai placut de ascultat.

Uita-te la cateva exemple de comentari la diferite citate pe TPU sau net si o sa intelegi! Fiecare are idei proprii si asta ne face unici.
Sper ca ti-a placut comentariul meu legat de comentarii. laughing)

| iulia5723 a răspuns:

Pai scrie din inima de exemplu : Autorul isi transmine gandurile, ideiile, sentimentele cu ajutorul figurilor de stil si a imaginilor artistice. Poezia ne transmine o stare de pace si liniste. Tema operei este una extrem de bine aleasa. Infatiseaza un portret minunat din natura, folosind mii de figuri de stil. Putem stabili de asemenea rima, masura, ri ritmul [elementele de versificatie ]. Este o poezie care rimeaza, si care este foarte bine scrisa. '' --> Sfaturi. Scrie ce simti cu cuvinte anume, nu numai mar si para. Adauga fascinanta lume a cuvintelor mai rar folosite, insa care sunt foarte frumoase. Citeste mai multe carti, doarece te ajuta sa fii intelept! :* Succes. Fundita?