| Levaio a întrebat:

Ce inseamna a declina in enunturi proprii? Am de declinat niste imbinari de cuvinte in enunturi proprii. Dar singura mea problema este ca nu stiu ce are in vedere prin declina. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Răspunsul exorcistei nu este corect.
A declina este specific numai substantivelor( numelor, mai exact: pronume, numeral) și adjectivelor.Adică a le trece prin toate cele cinci
cazuri: nominativ, genitiv, dativ, acuzativ, vocativ.
Această modificare datorată declinării se numește flexionare.
La verbe nu avem declinare.
Flexionarea verbelor (trecerea acestora prin toate modurile și timpurile ) se numește „conjugare".

2 răspunsuri:
| Sarcastique a răspuns:

Înseamnă că trebuie să le treci la toate cazurile. Baftă!

| Exorcista a răspuns:

A trece la toate timpurile si persoanele respectivul verb.