| Louisa28 a întrebat:

Hei! Azi a fost cea mai nasoala zi din viata mea la scoala. Nu stiu cum sa scap din asta. Bun, deci. Am primit un proiect powerpoint la istorie despre revolutiile lumii, insa proful a spus sa venim cu laptop-ul personal la scoala si sa il prezentam. Am cazut in grupa cu alti 3 colegi. Problema e ca nici macar unul din noi nu are calculator sau laptop, insa proful a spus ca nu îi pasa, ca trebuie sa facem rost de ceva, ca trebuie sa ne rugam de vecini. Nu inteleg. Cand am spus ca nu avem pe ce sa facem proiectul, ca sa il prezentam la video-proiector, a inceput toata clasa sa rada, iar proful avea o fata de imbecil, in sensul ca parca nu a mai auzit niciodata de elevi care nu au tehnologie, avea o expresie de om satul de toti terminatii financiar. Nu inteleg, scrie undeva ca suntem obligati sa facem prezentari online?
Aveam un profrsor bun de istorie, insa ni l-au schimbat acum.
Am incercat sa explicam situatia, dar nu intelege nimeni. Ce sa fac?

17 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar de curiozitate: pe TPU cum intri?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Probabil de pe telefon, ca mine...

| Louisa28 explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu. Dar pot conecta un telefon la un video-proiector? Ar fi si asta o solutie.

| Louisa28 explică (pentru mihai69):

Pe telefon, cum am spus, sau poate nu am mentionat, nu mai stiu, nu am calculator, am doar telefon, insa nu stiu daca pot conecta un telefon la un video proiector. Am participat la absolut toate orele online, si cred ca de asta a avut impresia ca am si laptop sau calculator. Dar nu am. Am facut totul de pe telefon.

| mihai69 a răspuns (pentru Louisa28):

OK. Atunci ați putea lucra online, pe google prezentări:
https://docs.google.com/presentation/
Iar la școală poți intra de pe orice laptop al unui alt coleg, nu neapărat din grupul vostru, care este în acel moment deja conectat la proiector și accesați prezentarea. Dacă nu vi se va permite, adresați-vă dirigintelui pentru sprijin.

| Louisa28 explică (pentru mihai69):

Multumesc mult pentru sfaturi!

| wildthing a răspuns:

Ceea ce nu inteleg eu este de ce da profesorul dovada de lipsa de intelegere. L-ati sfidat cumva? L-ati tratat cu lipsa de respect? Un profesor normal la cap, ar trebui sa inteleaga daca nu ai posibilitati materiale si nu ai de exemplu, laptop. Cu atat mai ciudat este ca nu vorbim de o materie legata de tehnologie, info, ceva...e istorie, e despre a invata despre date si evenimente din trecut. Eu zic sa-i prezentati situatia dirigintelui, daca e om de inteles, ca sa incerce sa vorbeasca el cu profesorul de istorie.

| Louisa28 explică (pentru wildthing):

As ao sa fac, multumesc de raspuns, voi vorbi cu diriginta luni, atunci am chiar si o oar de ostorie, dar si una cu diriginta.
Nu l-am tratat cu lipsa de respect, am participat la fiecare ora online, dar si fizic, mi-am facut fiecare tema din exercitiile kilometrice, am facut in asa fel incat sa nu dau dovata de nemultumire fata de eforturile unui cadru didactic. Si totusi, sunt si astfel de persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbiti cu parintii sa ia legatura cu dirigintele vostru si sa ii explice ca nu aveti laptop niciunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la secretariat si vorbeste cu directorul

| Denisa0954 a răspuns:

1. Ati putea sa faceti tema pe telefon. E mai greu sa lucrezi in ppt pe telefon, dar se poate.
2. Faceti tema pe o plansa, lipiți poze, etc. Sa vada ca desi nu aveti laptop/calculator, ati fost interesați să vă faceți tema

| Louisa28 explică (pentru Denisa0954):

I-am spus asta, dar a spus ca trebuie sa aducem neaparat pe laptop, deoarece va aduce un video-proiector.

| isemilia a răspuns:

Fie lucrezi de pe telefon, desi e mai greu, fie mergeti la o biblioteca. Ar trebui sa existe calculatoare pentru informare, presupun ca poti sa lucrezi acolo, ar trebui sa fie gratuit. Pui proiectul pe USB, sau il poti trimite profesorului pe mail / nr de tel etc. (poti trimite linkul sau documentul, ca sa stie ca voi il aveti facut), iar, in caz ca nu puteti casi un laptop la un coleg sa va lase sa accesati linkul / documentul, ii explicati profesorului ca mai mult nu poate fi facut in situatia data.

| Louisa28 explică (pentru isemilia):

Asa o sa fac, multumesc. O sa incerc toate metodele, o solutie, pana la urma, trebuie sa existe. Multumesc mult de sfaturi!

| pentesterintimpuliber a răspuns:

Vorbeste cu diriginta/dirgintele, explica-i situatia si poate ajungeti la o intelegere, daca nu, reclamatie la inspectoratul judetean si la revedere tati

| Louisa28 explică (pentru pentesterintimpuliber):

Voi incerca luni sa gasim o solutie. Asa ceva este strigator la cer. Doar pentru ca parintii mei nu au vrut sa dea o gramada de bani acum pe un laptop, in loc sa faca altceva cu banii, nu mi se pare un motiv pentru care un profesor sa faca asa ceva. Unii uita ca nu toti elevii au parte de elemente materiale atat de multe.
Multumesc mult pentru sfat. O sa dicut cu diriginta si incerc sa gasesc o solutie.

| Louisa28 explică:

Asta e problema: ca nu vor ceilalti colegi sa faca asa, intrucat au ei grupurile lor mici si si-au ales partenerii dintre prieteni. E o situatie ciudata si incomoda, cred ca sunt multi in aceasta situatie.