| Child a întrebat:

Hei! Care este cea mai arida zona din Romania?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Cele mai scăzute cantități de precipitații, mai puțin de 400 mm/an se înregistrează în Delta Dunării și în Centrul și Sudul Dobrogei.
Prin urmare aceea este cea mai aridă zonă și anume Dobrogea.

3 răspunsuri:
| Decrepit a răspuns:

Ai fost vreodata prin sudul Olteniei sau in zona aceea din Buzau, de pe langa DN2, unde, vreo 50 de kilometri,nu vezi decat plopi si camp uscat, cum i-ar spune americanii, no man's land, ori pe langa Lehliu? Ei, alea-s cele mai aride zone din tara.

| bloodandpride a răspuns:

Campia baraganului

| alexalex98 a răspuns:

Conform geografiei de clasa a 8-a sudul pod moldovei, baraganul, pod dobrogei si delta dunarii...in mare