| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei, ce nota trebuie sa iei la lucrarea de licența ca sa "o promovezi, sa o iei" ca sa zic așa?
La facultate de dau note ca in liceu de la 1 la10?

Răspuns Câştigător
| Romeo16101 a răspuns:

Buna, la facultate da se dau note, dar se dau doar in timpul sesiunii ( perioada in care ai examene) sesiunea de iarna (ianuarie) sesiunea de vara ( mai-iunie), acum depinde de facultate in fiecare an ai 5 sau 6 materii pe semestru, deci 10 sau 12 pe an, pentru a promova trebuie sa iei minim 5 in fiecare examen, daca nu treci un examen, inseamna ca ai restanta, restanta o mai poti da de 2 ori. Facultatea e bazata pe un sistem de credite, de obicei, fiecare examen in functie de importanta lui valoreaza un anumit numar de credite, pe semestru poti face maxim 30 de credite, deci pe an 60 de credite... depinde de facultati poate fi conditia de a vea minim 30 de credite pe an pentru a promova in urmatorul an, adica sa ai cel putin jumatate din examene promovate, daca restul daca nu le iei si in celelalte 2 sesiuni de restante, le poti da in anul 2, dar contra-cost bineinteles.
Legat de lucrarea de licenta o faci in ultimul an, cu indrumare si ajutor din partea unui profesor. Nota minima pentru promovare a examenului de licenta e 6. Succes!

4 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Da, de la 1 la 10 si tot ce e sub 5 se considera picat si va trebui repetat semestrul urmator.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de facultate, la noi sunt mai multe examene (de la 9 in sus), si avem si in presesiune (cu o saptamana inainte de sesiune). Oficial se trec examenele cu 5, neoficial, am avut colegi care au picat cu 4, 9. Am avut o profa care nu ne trecea daca nu-i rezolvam corec 2/3 din lucrare. Sau alta care ne cerea 6 sa il promovam. Fiecare profesor isi face legea lui. Un examen picat poate fi dat inca o data in sesiunea de restante (la noi prima saptamana de sesiune), sau in sesiunea de toamna, in septembrie. Daca nu il lua, putem continua in anul urmator, impreuna cu colegii ca re au luat (daca per total avem numarul de credite), dar vom plati refacere la materia respectiva. Asta inseamna ca e o taxa (o suma x numarul de credite) si ar trebui mers si la cursuri, dar nu sunt chiar obligatorii pentru cei cu refacere (pentru ca se intampla d emulte ori sa se suprapuna orele). Cu cat o materie e mai importanta, cu atat are mai multe crediTe. Cand vei semna contractul, cred ca chiar pe prima pagia scrie numarul de credite pe an, in general cred ca e 30 (deci 15 pe semestru) si la medicina 60.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc mult

| WhiteLife a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Cu drag.