| Cami2003 a întrebat:

Buna,
As avea o întrebare. Când mergi sa te angajezi undeva, contează nota pe care ai obținut-o la lucrarea de licența? Au venit prin facultate oferte de angajare de la diferite firme, nici măcar una nu solicita așa ceva.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu nota, dar nici diploma nu prea conteaza!
Pe angajator il intereseaza ce STII sa faci. Pentru asta este perioada de proba.

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu solicita nimeni asa ceva, dar tu cand iti depui CV-ul, depui si diploma de licenta, care are pe pagina 2 inscrise notele de la: Cunsotintele fundamentale si de specialitate, nota de la Proiectul de licent/diploma si Media examenului de finalizare a studiilor.
Cu cat notele sunt mai mari, cu atat ai prioritate la selectie, ca altfel nu au cum sa va diferentieze aia foarte buni de aia foarte slabi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nimeni nu întreabă așa ceva ai nu le pasa

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai 10.00, da contează, altfel nu interesează pe nimeni

| Cami2003 explică (pentru sierra1):

Nu știu cum iau alții medii numai de 10 la facultate. Sincer, pot sa spun că învăț de când vin de la cursuri până pe la 2 dimineață, ca sa termin cat mai mult din ceea ce am de făcut, dar tot sunt in urma cu toate cursurile.

| LordCristobal a răspuns:

Nu cred că contează nota de la licenta, contează ce atitudine ai, ce știi să faci și ce scoți pe gura.

| Cami2003 explică (pentru LordCristobal):

Mulțumesc!
Ar fi bine daca și la facultate ar exista cursuri sau opționale de orientare în cariera sau cursuri care, in funcție de ce profesie viitoare îți dorești, sa te ajute sa te dezvolți.

| Eireann a răspuns:

Nu am auzit sa conteze undeva nota de licenta, se presupune ca daca ai luat licenta ai oricum cunostintele necesare pentru acel job.

| haileewatson a răspuns:

Nu

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de domeniul de activitate. Daca este inginerie nu le pasa absolut deloc. Conteaza daca stii bine sa folosesti softurile de proiectare si calcul si cat de rapid poti sa inveti si sa te adaptezi