Întrebare recomandată | JustForFewSeconds a întrebat:

Hei! Cine imi poate explica si mie forma corecta: "face-ţi" sau "faceți". Ma intereseaza cand se pune "-ți". Nu inteleg chestia asta

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu există face-ți. doar faceți. Confunzia ta provine pentru că știi că ți e pronume în general, motiv pentru care uneori îl găsești scris cu cratimă „fă-ți", dar în cazu ăsta e pur și simplu conjugarea verbului „a face" deci ce rost ar avea un pronume? cratima se pune doar când se despart 2 părți de vorbire diferite (tu fă! (face la imperativ) tu fă-ți! : tu fă asta ție (ți) ). În cazu ăla n-are rost
eu fac
tu faci
el face
noi facem
voi faceți
ei fac

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu stiu ce e asa de greu de inteles, nici n-ar trebui gandite astea.
https://diacritica.wordpress.com/2010/07/18/cratima-cand-o-folosim/

| TheGentleman a răspuns:

Salut!

Există forma „face-ți...", este forma inversă a perfectului compus „ți-aș face".

De exemplu: Face-ți-aș de mâncare când vii acasă.

Dar nu se prea utilizează această formulare.

Alte exemple: Mi-ai mânca=Mânca-mi-ai

M-ai văzut=văzutu-m-ai etc...

happy

| unvecin a răspuns:

Ca regulă generală, când ești în dubii cu privire la un verb, mergi pe dexonline.ro, cauți verbul („a face") și dai un click pe "conjugări / declinări". Acolo găsești formele pentru fiecare timp, persoană, număr. happy

| împreunăfacembine a răspuns:

Hei,

Exista doar varianta,, faceti" conform DEX limbii romane.

Zi faina!

| mitzok a răspuns:

Doar faceti exista happy

| AlexNameRandomBIPPP a răspuns:

Salut, faceti se scrie legat.
-ti se pune atunci cand te referi la persoana a 2-a de exemplu:
să-ti, fă-ti, dă-ti etc.

| introvertextrovert a răspuns:

Corect este "voi faceți".
"Face-ți" nu există.
"-ți" în general îl folosești lânga un complement indirect. Ex1: "Cumpară-ți o apă". Cui să cumperi? Ție, -ți.
Ex2:"Ia-ți portofelul" Portofelul cui? Al tău, -ți.
Dacă am face același lucru pentru. verbul a face la persoana a 2a singular, corect este "fă-ți". Cui să faci? Ție, -ți.