| anonim_4396 a întrebat:

Hei, de regula la bac la romana (la real) se cer doi autori? (sau cerinte de genul "particularitati ale unui roman interbelic)?

1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Deci, indiferent la ce profil ești, filiala sau specializare, NU ai 2 autori de scris la bac.
Daca tu o sa primești o cerință ceva gen "particularitățile de construcție ale unui personaj aparținând unei opere scrise de Ion Creangă sau Mihail Sadoveanu" tu vei scrie eseul particularități de construcție/caracterizare de personaj pe care l-ai învățat la una din aceste opere scrise de acești autori,nu de la ambii.
Adică poți scrie despre Harap Alb(la Ion Creangă) sau despre Vitoria Lipan(La Mihail Sadoveanu), deci NU doua eseuri.

De învățat pentru bac ai așa, eseul tema și viziune/particularități ale unei opere interbelice (Ion, Ultima noapte de dragoste, Baltagul etc), postbelice(Moromeții), antebelice (Moara cu noroc)
Vezi programa aici
https://www.edu.ro/programe_probe_examen_bacalaureat_2024
(Mai jos la materiale informative, selectezi real)
Iar pe langa eseul tema și viziune, ai și caracterizarea personajului FARA relația dintre doua personaje.
Cam asta e tot.
Mult succes!