| Marius19980 a întrebat:

Hei, de regula la bac la romana (la real) se cere sa alegi dintre doi autori?

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Nu e o regulă, dar există și posibilitatea sa îți pice sa alegi, dar eu nu m-aș baza așa tare pe faptul că am de ales.

| siriusblack98 a răspuns:

In 70% din cazuri da si nu doar la real. De ce? Pentru ca in acest fel, cresc sansele de promovabilitate de vreme ce ai mai multe variante. Poate ai invatat mai mult Plumb de Bacovia decat ai invatat Flori de mucigai de Arghezi ( e doar un exemplu ). Totusi la simulari de regula se da mai greu, la modul "caracterizeaza in x randuri un personaj dintr-un basm cult" si automat apelezi la Harap-Alb ( ca restul basmelor culte ca Fat Frumos din Lacrima, Alba ca Zapada, Hansel si Gretel, Craiasa Zapezilor, Muzicantii din Bremen nu prea le invata nimeni si nici nu sunt sigur ca intra in programa de BAC ori ca au intrat vreodata ) sau "pe baza romanului X comenteaza relatiile dintre doua personaje". Anyway, nu te sfatuiesc sa te culci pe o ureche ca nu e niciodata imposibil un sa pice un subiect mai greu. Invata toate operele din programa de BAC cat sa fii in stare sa faci un comentariu indiferent de cerinta. Si sa nu te chinui sa inveti comentariile de pe net mot a mot a nu iti faci decat rau singur.