| Eka7Lyzza a întrebat:

Hei... Eu trec clasa a 8a si nu stiu daca se vor da teste la inceput de an, teste care conteaza pentru admitere. se va da trapta?(ce este treapta?)...ce este testul de capacitate? cand se da? va rog spuneti-mi tot ce este legat de testele pentru clasa a 8a. nu stiu absolut nimic. spuneti-mi tot din prima zi pana in ultima, ce teste care conteaza la admitere vom da.
merciiii.

2 răspunsuri:
| NICKSOOO a răspuns:

Eu tocmai am terminat clasa a 8-a. Teste veti da, fireste, poate chiar din nou teste initiale, poate care se vor si trece in catalog, dar astea nu au nici cea mai mica legatura cu examenul de admitere. Desigur ele contribuie la media claselor 5-8 (daca se vor trece in catalog, ramane la latitudinea fiecarui profesor). Media de intrare la liceu este media aritmetica dintre media examenului si media 5-8. Spre sfarsitul anului veti da asa zisele "simulari", teste care nu se trec nici unde, si nu influenteaza in niciun fel, acestea se dau ca sa iti faci o idee de nota pe care o vei lua la examen. Examenul il dai prin iunie; contine 2 probe ( la romana si mate). Sigur, va trebui sa te pregatesti; insa sa nu te speri foarte tare; eu una nici nu am realizat cand am avut examen; daca inveti ora de ora si iti faci temele (mai ales la mate) nu este nimic. Crede-ma, nu trebuie sa fii cine stie ce geniu; daca esti copil serios vei trece cu brio peste tot; nu trebuie sa te speri de ce auzi in stanga si in dreapta, pentru ca sunt multi care nu invata si doar sperie oamenii ( am patit-o si eu). Multa bafta si sper sa ai un rezultat pe masura asteptarilor tale! PS : sigur, poate crezi, ca acum vorbesc la rece, stiind ca am trecut de el, si poate privesc lucrurile cu totul diferit; nu este asa; emotii ai ceva daca inveti pana vin subiectele, apoi... devi degajata si totul este ok.

| MonstruletulDinBomboaneExpirate a răspuns:

Nu stiu ce teste veti da, dar sigur veti da teste. Daca intrebi pe net chestia asta iti faci mai mult rau. Mai bine incepe sa inveti.
P.S.: Carti gasesti la Libraria Mihai Eminescu.