| jan33tt a întrebat:

Hei.la examen la capacitate..la subiectul cu desenul. daca ne cere un tetraedru trebuie sa 'l facem cu tate triunghiurile echilaterale? pentru ca nu mi iese.de 2 ore incerc sa fac un tetraedru cu toate tr echilaterale.si inca cv. daca o latura a unui tr echilat are 4 cm, toate celelalte laturi de la celelalte triunghiuri trebuie sa aiba tot 4 sau trebuie sa fie doar echilaterale fiecare in parte?

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Nuu, nu trebuie.
Nici nu o sa-ti iasa vreodata pentru ca e vazut din spatiu laughing
Trebuie sa-l faci ca o piramida triunghiulara doar ca nu chiar inalt.
Piramida o faci mai inalta, lunga.

8 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Cand desenezi in spatiu nu o sa iasa toate laturile asa cum vrei, evident. Pentru latura din fata foloseste un raportor ca sa gasesti unghiul de 60 de grade.

| sowhatt a răspuns:

Cel de jos este in spatiu deci nu este neaparat sa-l faci echilateral, da e bine ca macar o fata sa iti iasa echilaterala si te ghidezi dupa ea.nu conteaza daca nu ti.au iesit toate, acum doar n.o sta sa ti le masoare, vede ca ai stiut si te.ai chinuit si ca sti ce e ala un tetraedru.happy

| EricCartman a răspuns:

So sad.a VIII-a si nu sti desena un tetraedru regulat...

| jan33tt explică (pentru EricCartman):

Fa l tu egal daca poti..stiu sa l desenez.dar nu cu laturile egale.

| BubuBubbleXd a răspuns (pentru EricCartman):

Hahaa, intr-a VIII-a se invata asta laughing Nu e ca si cum ai face din clasa I si nu stii sa-l desenezi.

| Sparkzz a răspuns:

Daca iti cere un tetraedru trebuie sa para egale. nu uita ca, corpurile sunt in spatiu deci nici nu poti face toate laturile exact egale big grin

| andreea2901 a răspuns:

Se poate face un tetraedru regulat si in spatiu. Faci o epura si apoi o perspectiva axonometricahappy

| andy1097 a răspuns:

Pai nu este neaparat. Este o figura in spatiu. Tu trebuie doar sa stii ca are toate fetele triunghiuri echilaterale