| Adrian_Radu_1996 a întrebat:

Hei, la simulare la matematica am avut un exercitiu ce spuneaasa "Determinati cate numere naturale abc(barat),cu a, b si c nenule, au suma cifrelor egala cu 5. "
As vrea sa ma ajutati, cum se numete lectia unde se invata lucrurile astea, imi e rusine de mine ca u mai stiu dar nici nu pot sta nepasator.

3 răspunsuri:
| r3laxX a răspuns:

La numere naturale cred. sau pe la inceput de clasa a IV sau V, eu am trecut de mult... totusi nici eu nu stiu cum sa calculezi, stiu sa iti zic care sunt dar, ceva teorema nu cred ca este este mai mult logic... zic eu

| Adrian124 a răspuns:

Numere naturale sau ceva de genul, cauta prin manual ceea ce iti trebuie si gasesti

| România_Analfabeți_1993 a răspuns:

Nu mai țin minte dacă există vreo formulă pentru așa ceva, dar nu poți să le scrii (113, 122, 212, 221, 311) și să le numeri?