| Colacugheata a întrebat:

Hei lume happy
Voiam sa va rog sa imi spuneti daca la facultatea de arhitectura "Ion Mincu"-Bucuresti se da admitere la matematica sau doar proba de desen tehnic si desen liber.
De asemenea, daca imi mai puteti oferi informatii despre aceasta facultate. M-am interesat pe site-ul facultatii si de pe alte site-uri, dar as vrea sa stiu cu ce se "mananca" aceasta facultate.
Funda pentru raspunsul cel mai amplu si cu informatii utile.
Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

Doar la desen tehnic si desen liber
https://www.uauim.ro/admitere/
http://arhimania.ro/......ion-mincu/

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te-ai fi "interesat pe site-ul facultatii", atunci ai fi VĂZUT modalitatea de admitere!
Dar, NU ai făcut-o :(

Este chiar aşa de GREU să vă uitaţi pe site-ul oficial al facultăţii pe care vreţi s-o urmaţi?
Evident, e mai SIMPLU s-o facă alţii în locul vostru :(

"(9) Examenul de admitere în Universitatea de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" constă în următoarele probe, diferenţiate pe Facultăţi:
(9a) La Facultatea de Arhitectură (pentru toate specializările - conform ANEXA 1)
Concursul de admitere va consta dintr-o proba unică de DESEN (desen liber şi tehnic), specifică domeniului şi specializării, prin care se urmăreşte în principal testarea următoarelor calităţi ale candidaţilor:
- aptitudini specifice: percepere spaţială, creativitate, imaginaţie;
- cultură generală de specialitate;
- capacitatea de reprezentare geometrică în plan şi în spaţiu.
Proba de DESEN (desen liber si tehnic) va cuprinde un număr de exerciţii, cu pondere de apreciere egală sau diferită, care se vor redacta pe o singura coală (foaie) de desen cu dimensiunile de cca. 50 x 70 cm, într-o tehnică de reprezentare (creion grafit sau/şi creion colorat) precizată în subiectul de concurs.
Prin desenul liber, de observaţie şi / sau imaginaţie, se urmăreşte testarea aptitudinii de a percepe, a înţelege şi reprezenta un subiect, un obiect, un grup de obiecte, elemente ale spaţiului construit, iar prin desenul tehnic se urmăreşte testarea capacităţii de a înţelege şi reprezenta în mod corect şi explicit volume geometrice sau forme spaţiale, folosind desenul ca pe o convenţie tehnică de reprezentare.
Candidații declarați admiși în urma concursului de admitere la Facultatea de Arhitectură pot opta pentru Programul de Studii în Limba Engleză. Aceștia vor susține o probă eliminatorie (examen oral) de competențe lingvistice pentru limba engleză, notată cu Admis/Respins. (detaliile sunt prezentate in Capitolul V, 7.1 )." - SURSA = "Regulament admitere 2015" de la linkul oficial :
https://www.uauim.ro/admitere/2015/Regulament%20admitere%202015.doc

https://www.uauim.ro/admitere/

Toate cele bune!