| Carina12345 a întrebat:

Hei! Nu stiu cum sa fac asta:
Scrie o compunere de 150-250 de cuvinte, in care sa motivezi faptul ca textul dat este un roman ("Romanul adolescentului miop").
In compunerea ta, trebuie:
- sa precizezi 2 trasaturi ale romanului,identificate in textul dat;
- sa le ilustrezi adecvat, cu citate si/sau cu dezvoltari / argumentari;
- sa ai o structura adecvata tipului de text si cerintei formulate;
- sa te inscrii in limita spatiului indicat.

Nu vreau sa copii ce scrieti voi, daca vreti sa ma ajutati va rog sa faceti schematic toata treaba asta. Eu am nevoie de definitie si de trasaturi. Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

La prima spui trasaturile romanului dai definitia, ca este o specie a genului epic, in proza de mari dimensiuni, etc, si dupa aia pui cu ghilimele fragmentele unde sunt descrise personajele(una, doua nu toate). La aia cu ilustratul cred ca e destul de clar ce spune, iei descrierile, le pui ghilimele si gata. La structura inseamna sa ai structura unei argumentari, adica In primul rand, In al doilea rand si concluzia. Si ultima tot ce scrii sa nu depaseasca 250 de cuvinte.

| Anonimaaaa10 a răspuns:

In opinia mea, consider ca opera literara... (scrii tu ) de... apartine unui roman.
In primul rand, este specia genului epic, ceea ce reprezinta faptul ca are autor, narator si personaje (le scrii)
Intamplarile se petrec... (povestesti)
Pa-pa