| raluka_8394 a întrebat:

Cine ma ajuta pls sa redactez o compunere in 10-15 randuri in care sa argumentez ca zana zorilor de ioan slavici este un basm:-precizezi patru caracteristici ale basmului, raportandu-le la textul citat;
-sa sustii cele patru caracteristici ale basmului cu citate din text;
-sa ai o structura adecvata tipului de text si cerintei formulate. dau fundiikiss

Răspuns Câştigător
| Nimeni1996 a răspuns:

-formula de inceput:'a fost odata"-introduce cititorul in lumea basmului
- creatie epica de intindere mica sau medie
-obiecte, cifre sau personaje cu puteri supranaturale
-lupta intre bine si rau
-formule mediane:'ascultati boieri...'-mentin cititorul in lumea de basm
-formula finala:'v-am spus o mare minciuna...'-scot cititorul din lumea fabuloasa
-actiunea se desfasoara pe mom subiectului
-indicii de timp si spatiu sunt ambigui(atemporalitate)
-expresii din limba vorbita, caracter oral, anonim, colectiv
P. S.:nu am citit zana zorilor.astea sunt niste caracteristici generale ale basmului. fundita?