| Incarcare a întrebat:

dau o funda mare cat 5 persoane. :3 Am nevoie de ajutorul vostru am acest exercitiu la romana.

Redacteaza o compunere de 10-15 randuri, in care sa argumentezi ca fragmentul extras din opera literara Porcul cel fermecat de Petre Ispirescu apartine unei opere epice/unui basm.
In redactarea compunerii vei avea in vedere:
- precizarea a doua caracteristici ale basmului identificate in fragmentul reprodus.
-exemplificarea acestor caracteristici, pe baza operei citate
- sa ai o structura adecvata tipului de text si cerintei formulate.
- sa respecti limita de spatiu indicata.

Fragmentul este urmatoul:

A fost odata un imparat si trei fete. Si fiind a merge la batalie isi chema fetele si le zise:
- Iaca, dragele mele, sunt silit sa merg la rabzoi. Vrajmasul s-a sculat cu oaste mare asupra noastra. Cu mare durere ma despart de voi. In lipsa mea, bagati de seama sa fiti cu minte, sa va purtati bine si sa ingrijiti de trebile casei. Aveti voie sa va preimblati prin gradina, sa intrati prin toate camerele casei, numai in camara din coltul din dreapta sa nu intrati, ca nu va fi bine de voi.

Va rog din suflet. Dau funda ajutati-ma este compunere de clasa a-5-a eu trec in clasa. a-6-a dar niciodata nu am fost buna la Romana. o.o

Răspuns Câştigător
| sweetcassie a răspuns:

Pai pentru inceput scrii definitia operei epice/basmului. apoi caracteristicile basmului(doua dar nu e nimic gresit daca spui mai multe), apoi exemplifici caracteristicile (adica de ce fragmentul indeplineste caracteristicile basmului)... Cred ca pot sa iti fac eu un mic rezumat thinking

Basmul este naratiunea cu elementele fantastice supranaturale, care simbolizeaza fortele binelui si ale raului in lupta pentru afirmarea binelui si dreptatii. Caracteristicile basmului sunt: basmul este o opera epica in proza, relateaza intamplari fantastice si reale raportandu-se la aspecte apropiate de realitate, momentele subiectului sunt dispuse in ordinea si gradatia consacrate, lupta se da intre bine si rau, etc. Fragmentul extras din opera literara Porcul cel fermecat de Petre Ispirescu apartine acestei opere epice deoarece se incadreaza in toate caracteristicile de mai sus: lupta este data intre bine si rau, naratiunea are elemente fantastice si supranaturale, unele personaje reprezinta binele iar altele raul.

Etc etc

Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat... big grin

3 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Pe site-ul TPU nu se fac teme.

| ĂăăAlexandra a răspuns:

Eu astea le-am facut anul trecut dar faza este ca am cam uitat laughing Si nu mai am caietele de romana sa te ajut sad

| Bha_Cristina_2000 a răspuns:

Compunerea o sa o ai si in clasa 8-a laughing)