| ajutorul3zz a întrebat:

Nu inteleg ce sunt sumele gauss si vreau sa imi explicati pentru ca am teza

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Suma lui Gauss se refera de fapt la calcularea unor sume de nume consecutive, incepand de la 1, Atentie. deci aceasta suma se poate aplica numai daca este formata din numere consecutive care incep de la si pana la n.

1+2+3+...+n ( n poate lua orice valoare)= n(n+1)/2

Sa stii ca exista si o suma din numere pare gen:

2+4+6+...+2k ar veni:2(1+2+3+...+k) = 2*k(k+1)/2=k(k+1)
La fel, k poate lua orice valoarea din multimea N

Mai avem suma de numere impare consecutive, care incep de la 1

1+3+5+...+(2k-1), 2k-1 reprezinta forma generala a unui numar impar.

1+3+5+...+ (2k-1)= k^2z( k la puterea a doua)

Retine, suma de numere consecutive IMPARe este intotdeauna un patrat perfect.

3 răspunsuri:
| Melenguesa a răspuns:

Sume Gauss este o modalitate de a afla numarul termenilor dintr-un sir.
Ex: Cati termeni sunt in urmatorul sir?: 1, 2, 3, 4, 5,6,7,...,126?
(Ultimul T - Primul T): (din cat in cat se merge) + 1. In cazul nostru, (126-1):1+1 = 125+1 = 126 Termeni! Understand?

| CryChristiAN a răspuns (pentru Melenguesa):

''Sume Gauss este o modalitate de a afla numarul termenilor dintr-un sir.''
Nu neaparat, exista si inductia matematica.

din sirul 23, 46, ...23k, 23k multiplu de 23, poti sa afli cati termeni sunt?; d TI-am dat dar un exemplu, ca nu orice sir de termeni se afla cu Gauus.

Formula lui gauus se foloseste pentru a afla rezultatul unei sume formata din numere consecutive, de la 1.

| MJJO a răspuns:

Formula: n x ( n +1) : 2
Este doar o singura formula.