| SupradozăăDeCrazy a întrebat:

Hei. Sunt fata, clasa a 8a, si anul acesta vreau sa dau proba la Liceul Militar din Alba Iulia. Notele nu sunt o problema, am medie mare si pe 5-8 [peste 9.90] si la eXamene nu imi fac prea mari probleme...Doar la proba sportiva. Imi puteti spune in ce consta proba, si daca inaltimea conteaza [am injur de 1.54-1.55]? Mersi, FUNDA!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre admitere pe site-ul oficial :
http://www.colmil-mv.ro/admitere.htm

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://soldatii.wordpress.com/2013/02/09/proba-sportiva-colegiul-militar/

http://www.mapn.ro/recrutare/elevi.php

Toate cele bune.

| DruszYurn a răspuns:

Nu sunt 100% sigur ca inaltimea conteaza. Si probele sportive nu sunt grele dar nici foarte usoare. Eu nu ma duc acolo dar totusi as trece de ele. Mult noroc!

| Gaby3987 a răspuns:

Hey nu sunt grele probele fizice. Faza e sa te antrenezi de pe acum.La ce cred eu ca nu te pricepi sunt flotarile 2 sarituri succesive si proba de rezistenta(la proba de rezistenta am si eu probleme). Aici eu zic ca e mai usor ca la teste pentru ca e ca si cum ai stii subiectele numai ca trebuie sa le faci de mai multe ori pentru a-ti iesi perfect. Daca vrei imi dai fb-ul tau skype nr de telefon sau ce vrei tu si vorbim ca si eu dau la liceul militar. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine sunt testele.Am note bune dar nu sunt cel ma bun din clasa (cls a 5-a 9.88 a-6a 9.78 a7-a 9.41 si a8-a prim smstr 9, 1 dar pe aldoilea poate fac de 9, 5).Am sanse numai ca nu stiu ce imi va pica la subiecte.Fac teste din culegere de matematica si la unele iau 9 la altele 7 la unele peste 9 si asta nu imi place daca vr sa te mai ajut cu cate ceva zi-mi si iti dau skype-ul meu si iti fac un program de antrenament pentru a te pregati.Nu vreau sa ma laud dar am o conditie fizica buna. Sper ca te-am ajutat!