| 88diana88 a întrebat:

Hei. Sunt la liceul Economic (clasa a 9 a) si am de facut un proiect despre programe informatice pentru contabilitate si pe internet nu am gasit nimic sper sa ma puteti ajuta big grin Multumesc anticipat! big grin

1 răspuns:
| Zaygon a răspuns:

Pai programele astea de contabilitate lucreaza in general cu baze de date. Bazele de date contin una sau mai multe tabele iar programele constau in prelucrare informatiilor din tabela in obtinerea de informatii. Chiar ieri am terminat de facut atestatul la informatica si am facut o aplicatie de gestiune in fox pro.
Ce ar mai fi de zis este faptul ca programele de genu se fac de catre un programator la cererea unei firme si au particularitati in parte pentru fiecare firma(adica eu ca programator pentru inteprinderea x il fac asa, pentru interprinderea y mai adaug optiunea asta pe langa, pentru inetrprinderea z renunta la astea doua optiuni).