| amytzzu2000 a întrebat:

Am de facut un proiect(in scris) si mie mia picat despre burnita.am cautat pe internet dar n-am gasit decat cioate, si e prea putin pentru proiect...deci....daca ma puteti ajuta sa gasesc mai multe informatii. funda

1 răspuns:
| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Ceaţa are o umiditate relativă de 100%, deci apare când atmosfera este saturată. Când în aer e praf, ceata poate precipita sub formă de burniţă.
Burniţa este formată dintr-un număr foarte mare de picături foarte mici de apă. Diametrul acestora este foarte mic, sub 0, 5 mm şi viteza lor de cădere din nori este foarte mică, 0, 3 până la 2 m/s, ceea ce dă impresia că plutesc în aer.
De cele mai multe ori burniţa cade din norii numiţi Stratus.