| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.am 2 intrebari : ce romane recomandati unei adolescente de 16 ani jumate? cartea si autorul( + paginilie) imi trebuie un roman de minim 300 de pagini, maxim 450.
si a doua intrebare cate pagini are Cella Serghi-Pânza de păianjen?
Dau funda celui mai bun raspuns; si le multumesc celor ce-mi vor raspunde.have a nice dayhappy

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu înţeleg ce rost are această specificare cu numărul de pagini al unei cărţi.
O carte poate avea, să zicem, 250 de pagini dacă e scoasă în format A5, dar poate avea şi 350 sau 400 de pagini dacă e scoasă într-un format mai mic.
Această diferenţă este pendinte şi de mărimea formatului caracterului cu care a fost tipărită o carte.
O aceeaşi carte poate avea 4, 5, 6 sau mai multe ediţii.
În formatul BPT, care a fost constant timp de aproape 40 de ani o carte pute avea 300 de pagini, să zicem de exemplu "20.000 de leghe sub mări", dar în ediţia de lux, sub forma "opere complete", de prin anii 70- 80 putea să fi avut doar 200 de pagini.
Acelaşi lucru şi cu cartea în cauză " Pînza de păianjen " de Cella Serghi. Depinde de ediţia în care a fost realizată din punct de vedere tipografic. Şi apoi, ce rost are să ştii cîte pagini are? Dacă vrei să o citeşti o citeşti şi nu mai contează cîte pagini are. Nu înţeleg de ce sînteţi mereu în criză de timp şi nu vă puteţi face timp să citiţi o carte? Să vă zic o glumă, referitor la acest mod de a trata o carte.
Un tip intră într-o librărie...-Aş dori o carte, poate îmi recomandaţi Dumneavoastră ceva, se adresează el vînzătoarei. -Ce anume gen preferaţi, să fie ceva mai grea, mai uşoară? - Nu contează, sînt cu maşina!

3 răspunsuri:
| laurik1315 a răspuns:

Panza de paianjen de Cella Sergi are 480 de pagini.
Eu iti recomand Pe aripile vantului de Margaret Mitchell (680 pag)
emily bronte- la rascruce de vanturi (220 pag)
charlotte bronte- jane eyre(315 pg)
Jane austen -mandrie si prejudecata(150p)
A.J cronin- castelul palarielului (600 pag)
Mananca, Roaga-te, iubeste - Elizabeth Gilbert (400)
Astea sunt toate de dragoste, dar mie imi place genul asta
Mai toate cartile de Jules Verne ti le recomand daca vrei aventura si Winnetou.
Seria Amurg de Stephenie Meyer ( Amurg pana in 300pg, Luna noua 300si ceva pg, Eclipsa 500 pg, Zori de zi 575pg)
Vampirii sudului (am uitat de cine e scris) dar e super. Seria femei din lumea de dincoloe de Kelley Armstrong (nu am citit decat primele 3 caryi dar e super)

| Zapacitaaaa a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot (are in jur de 450-455 pagini)
Crima din Orient Express de Agatha Christie (in jur de 300 de pagini)
10 Negrii mititei de Agatha Christei (in jur de 300 de pagini)
Lorelei de Ione Teodoreanu (tot in jur de 290-300 pagini)
Depinde ce fel de carti preferi, sper ca ti.am fost de folos si spor la citit :*

| gioia a răspuns:

La 16 ani poti citi orice, nu sunt sigura ca le vei intelege dar le poti oricand reciti. Incearca Poldark