| Pyskiss a întrebat:

Am nevoie despre cateva dade de Mihai Eminescu, si titluri de poezii,carti ce a scris,esentialu

5 răspunsuri:
| pisicutablue a răspuns:

Buna!
Mihai Eminescu:
- s-a nascut in 1850
- a decedat in 1889
-adevaratul sau nume este Mihail Eminovici
-este al cincilea copil din familia Eminovici
-a scris multe opere
-cele mai cunoscute opere sunt:
1.LUCEAFARUL
2.Calin
3.Imparatul si proletar
4. Scrisoarea |||
Sper ca te-am ajutat

| 12catalina a răspuns (pentru pisicutablue):

De fapt este al 7-lea dintre copii

| OchiCaprui112 a răspuns:

Date despre el : Poetul Mihai Eminescu (1850-1889) s-a nascut in Moldova la Botosani, apoi a urmat scoala facand clasa a III-a si a IV-a la Cernauti, la scoala greco-orientala in anul 1857.In anul scolar 18581859, Eminescu s-a clasat al cincisprezecelea din 72 de colegi, iar dupa al doilea an de scoala reusise sa se claseze al 5-lea din optzeci de elevi... Poezii : Adio, Ce e amorul?, Ce te legeni?, De ce nu-mi vii, De-aş avea, De-or trece anii, Diana, Din noaptea, Din străinătate,
Din valurile vremii, Doina, Dorinţa etc. A scris amintiri din copilarie...

| o0OBlackO0o a răspuns:

Pisicuta este al 7-lea copil din cei 11winking

| xBiiaaa a răspuns:

- Mihai Eminescu s-a nascut la Botosani in anul 1850. El a fost al şapte-lea din cei 11 copii ai căminarului, provenit dintr-o familie de tarani romani din nordul Moldovei, el isi petrece copilaria la Botoşani şi Ipoteşti, în casa părinteasca şi prin împrejurimi.
Mihai Eminescu a fost student la Viena si Berlin, el a decedat in anul 1889 după ce la începutul anului boala sa devenise tot mai violentă. Mihai Eminescu s-a nascut la data de 15 ianuarie 1850 si a murit la 15 iunie 1889, el a trait 39 de ani. Mihai Eminescu reprezinta un om de valoare a tarii noastre, pentru ceea ce a scris! Ne reprezinta cultura si se numara printre acele valori ale tarii! Nu stiu daca se va naste un alt ''Eminescu'', dar pana atunci respect ceea ce este!