| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Eu sunt la o scoala(cea mai bună din oraș de altfel) si simt ca locul meu nu e aici. As vrea sa ma mut la o scoala de arte. La desen ma descurc destul de bine (am facut 4 ani de desen), dar mi-e frică ca nu o sa imi fac prieteni la noua scoala. Dacă nu o sa ma placă nimeni? La scoala la care sunt acum ma înțeleg mai bine cu băieții (din clasa) decat cu fetele. Am 2 prietene cu care ma înțeleg mai bine, dar restul sunt prefăcute si nu prea stau aproape de ele. Cu băieții ma înțeleg destul de bine cu aproape toti(2-3 exceptii). Profesorii nu ma încântă, diriga de ceva timp ne-a facut tâmpiti si alte faze de genul. Ce sa fac? Sa ma mut la scoala menționată mai sus? Sa termin aici si sa ma duc la un liceu de arte mai tarziu? A da si la o scoala de arte subliniez SCOALA 5-8, sunt desen si muzica? Adică pot alege intre cele doua? P.S.: fara comentarii răutăcioase, va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu te simti bine acolo eu zic sa te muti decat sa mergi la scoala si sa nu te simti bine. Eu m-am mutat in clasa a 5 a la alta scoala si intr-un an m-am integrat foarte bine dar asta depinde si de persoana. Intreaba ti si parintii sa vezi ce parere au si incearca sa vezi si avantajele dar si dezavantajele daca te muti.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu iti pui in balanta cariera de o viata, cu prietenii de scoala, atunci esti departe de sansa sa-ti alegi ceva corect in viata.
Cariera ti-o alegi pentru urmatorii 50 de ani.
Prietenii ti-i alegi temporar, ca aia vin si pleaca.
Tu dai cu piciorul la o scoala foarte buna, sa te muti la una mediocra?
Da-i in doamne iarta-ma pe colegi si prieteni, ca nu-s importanti, in nici un ca, pusi in balanta cu "viitorul" tau!

| Edw08 a răspuns:

Asigură-te înainte de toate ca nu dai din "rau" in mai rau. Pentru profilul dorit de tine ai putea sa te inscrii la un liceu de arte, după terminarea școlii. Părerea mea e ca e bătaie de cap prea mare, pana te vei integra, obișnui etc... mai bine mai rezista un pic, oricum scapi de fetele prefăcute și de profesorii care te nemulțumesc... in viața asa e, trebuie sa faci și unele compromisuri.