| Disperatu a întrebat:

Hei TPU, am o mica problema si am nevoie de niste sfaturi happy De cand ma stiu nu am suportat chimia si fizica, anul trecut fiind in clasa a 7-a abia am reusit sa trec la aceasta materie.am o profa de chimie care preda si fizica si este destul de dura.Adica m-a prins odata iesit din banca, am vrut sa cer un pix si fix atunci a intrat in clasa, m-a scos la tabla si mi-a dat 3. Teoria o stiu dumnezeieste la ambele materii dar nu pune baza la teorie si imi da mereu probleme (moartea mea), stiu teoria dar sunt varza la probleme.In final am trecut chiar daca am avut 2 note de 4 si una de 3.Am tras din greu si am scos de un 5.Astazi in clasa a 8-a aceeasi poveste.L-a prins pe un coleg ca se juca la tabla, l-a scos la tabla, nu a stiut si ne-a dat test la toti dintr-o problema de 5 minute.Nu am stiut sa o fac, am facut doar datele problemei si o parte din formule.Am luat 4.Problema e urmatoarea.I-am spus mamei de acel 4 si nu e prea fericita.Nu m-a pedepsit nu mi-a facut nimic doar ca nu imi place situatia asta si imi e rusine pur si simplu.Nu imi place starea in care am adus-o, pare dezamagita de mine si nu imi place asta.Cum pot sa indrept situatia?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Zici tu: „De cînd mă știu nu am suportat chimia și fizica...".
Tu te știi de pe la vreo patru ani.
De la vîrsta de 4 ani ai început să ai relații cu chimia și fizica?
Eu nu cred că știi foarte bine teoria.
Dacă ai ști-o „dumnezeiește", ar trebui să știi și să o aplici în probleme.
Caută un coleg care știe să facă probleme și roagă-l să te ajute la inițierea în rezolvarea problemelor.
Nu profesoara e de vină. Tu ești de vină dar nu ești în stare să recunoști acest lucru.
Sănătate!

| Disperatu explică (pentru corolav):

Poate ca eu sunt de vina, poate e vina mea, dar iti garantez ca stiu teoria dar nu stiu sa o aplic in probleme...Profesoara ma cam considera prostul clasei si nu incearca sa isi rapeasca 10 minute din timpul ei pretios sa ma ajute si doar imi pune 3.Intelegi tu?

| Disperatu explică (pentru corolav):

+ Ca nu sunt in stare sa recunosc.Ce satisfactie as avea sa dau vina pe profesori cand eu sunt "prost bata"? Acum serios.Dar nu am vrut sa spun ca dau vina pe dna profesoara si eu am intrebat altceva.

| Victor010 a răspuns:

Salut! Problema ta este destul de cunoscuta in randul celor de la scoala, eu iti sugerez sa ii spui mamei tale despre comportamentul profesoarei, ca sa eviti oricie cearta, iar in legatura cu profesoara, fi usa de Biserica la ora ei, raspunde cat poti si sigur iti va pune macar un 5 ca medie, deoarece te vede ca te straduiesti. Bafta cu profesoara si ai grija!