| RoxxRoxana a întrebat:

Hei TPU,am si eu o intrebare. Ador florire si vreau sa stiu totul despre ele. Poate aveți un site sau niste sfaturi,unde as putea gasi totul despre natura si flori?
Vreau sa stiu despre fiecare planta la ce folosește,cum se numește,totul despre plante,flori, natura.
Mulțumesc pentru orice răspuns.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Blackrose4 a răspuns:

Http://www.fundesign.ro/articole/

 https://artaplantelor.wordpress.com/

 https://universulflorilor.wordpress.com/2014/10/05/despre-orhidee/

 http://www.sanatatecuplante.ro/plante-medicinale.html

Sunt o mulțime de site-uri de genul acesta. Aproximativ, fiecare floare se îngrijeşte în mod diferit: http://www.flowersbycarmenionita.ro/......a-ghiveci/
Cele mai rare flori din România sunt printre cele mai frumoase din lume.
Floarea de colț poate fi numită regina florilor sălbatice din țara noastră. Este una dintre cele mai rare flori din România, chiar dacă originea ei este una asiatică. Crește în zonele muntoase. Are tulpina subțire, frunze liniare și flori grupate în inflorescențe înconjurate de niște frunze pâsloase, ce-i oferă un aspect de steluță. În rezervația botonică din județul Alba, floarea de colț coboară la cea mai mică altitunide din Europa, aproximativ 600 de metri.
Cele mai rare flori din România mai sunt şi: Garofița Piatra Craiului
Acest tip de garofiță crește doar în munții Piatra Craiului:
Poate cea mai tânără plantă dintre cele mai rare flori din România, garofița Piatra Craiului, are o istorie de aproape 120 de ani. și crește într-un singur loc de pe planetă, masivul Piatra Craiului din Carpații Meridionali.
O altă floare rară din România: Papucul Doamnei.
Papucul Doamnei se aseamănă cu orhideea şi crește la umbra pădurilor de fag sau în locuri calcaroase, mai însorite, ajunge la maturitate din luna mai și până la mijlocul lunii iunie. Este foarte asemănătoare cu orhideea și frumusețea ei o face printre cele mai vânate plante dintre cele mai rare flori din România.