| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie de ce Eminescu se semna in scrisorile pe care i le trimita Veronicai "Emin", iar aceasta din urma ii mai spunea si "Eminul meu"? De ce folosesc numele de familie si nu prenumele lui Eminescu drept alint?

4 răspunsuri:
| Georgyyyyyyy66 a răspuns:

Intre ei era o poveste de iubire, deoarece se iubeau si asa il alina pe el Emin, deoarece asa ii placea ei sa ii zica. oarecum intre ei se formase o ''idila''(iubire) si pe vremea acea puteau comunica doar trimitand scrisori happy

| napolitaneee a răspuns (pentru Georgyyyyyyy66):

De ce folosesc ca si alint numele de familie a poetului si nu prenumele?

| Georgyyyyyyy66 a răspuns:

Asa ii placea ei sa il alinte...

| napolitaneee a răspuns (pentru Georgyyyyyyy66):

Folosirea numele de familie drept alint arata afectiunea dintre cei doi, iar Emin este rezultatul preluarii elementului comun din numele: Eminescu si Eminovici ( doua nume cu o sonoritate puternica)-acesta este motivul happy am aflat de curand. big grin