| Stefy89 a întrebat:

Hei TPU,
Clasa a 8-a aici
In curand dau examenele.
Eu m-am simtit intodeauna mai atrasa de profilul uman decat de real, dar profesoara mea cu care fac pregatire imi tot spune sa nu ma duc la uman, pentru ca sunt "foarte buna" la mate. Si chiar nu stiu ce sa fac, am nevoie de sfaturi.
1. Nu imi place matematica, pur si simplu nu ma pasioneaza si nu o fac cu placere, iar anul acesta am avut note foarte mari numai datorita pregatirii intensive, caci in a 7-a abia ma chinuiam sa iau un 7, 50
2. Ador romana, pur si simplu ma simt in largul meu cand scriu compuneri si mai ales demonstratii si opinii, am avut mereu 10 pe linie la romana
3. Pasiunea mea e engleza, deja am dat bilingvul si l-am luat cu 8, 25 (am avut emotii la proba orala si mi-au pus 20 de puncte)
4. Urasc toate celelalte stiinte exacte. Fizica nu pot sa o inteleg, am o antipatie fata de biologie si chimia, asa si asa. Dar stiu sigur ca n-as supravietui la stiinte
5. De asemenea imi place foarte mult istoria, intodeauna am perceput-o ca pe o poveste, o poveste a intregii lumi de la inceputuri pana in zilele de astazi
Dar profesoara mea imi tot spune sa nu ma duc pe uman, imi pierd optiunile la facultate, sa ma duc pe real. Inca a chemat un elev de a 12-a la mate-info ca sa imi spuna de ce sa ma duc la real, cand eu mi-am exprimat clar alegerea si i-am spus ca stiintele exacte nu au fost niciodata pe placul meu, " de ce vreI sa te duci la uman? pentru ca e mai usor?"
Nu, nu ma duc ca sa scap de matematica, cel putin nu asta e motivul principal. Imi doresc sa perseverez in materiile care ma pasioneaza si la care invat cu placere.Tocmai de aceea vreau sa intru la cel mai bun colegiu axat pe uman din oras.
Tin sa mentionez ca nu am absolut deloc intentii sa ma duc vreodata la medicina, si nici la alte stiinte exacte. Vreau sa urmez dreptul, literele, jurnalismul sau istoria.
Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Dau funda la cel mai detaliat raspuns (p.s. stiu ce materii se fac la real si la uman, vreau doar sfaturi si opinii referitoare la ce profil ar trebui sa urmez)

Răspuns Câştigător
| May2001 a răspuns:

Du-te acolo unde vrei tu! Daca vrei la uman...du-te la uman! Tu vei faca 4 ani de liceu, nu profesoara ta. E important sa mergi acolo unde crezi ca iti place si nu unde zic altii. Deci, iti spun 100% sigur ca daca vrei la uman.....la uman trebuie sa mergi. In plus, pentru dorintele tale pe viitor, pentru profesiile pe care ti le doresti, umanul e cel mai potrivit. Deci te rog eu, daca tu simti ca esti de uman, nu merge la real! Mult succes la examene si bafta pe viitor, ai grija ce alegeri faci si gandeste-te ce iti place tie mai mult! :*

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din situatia expusa si preferintele tale rezulta ca ar trebui sa mergi pe un profil de filologie.
Du-te unde crezi ca ti se potriveste si unde vrei tu, nu conteaza parerile noastre si nici ale profesoarei.
Ca fapt divers iti spun ca fiul meu, elev foarte bun la toate materiile, si-a ales sa mearga la liceu pe profil de biologie-chimie (asta in urma cu 24 de ani), desi clasa respectiva era socotita cea mai slaba, deoarece vroia la medicina, ceea ce s-a si realizat.