| Bianncax a întrebat:

Buna, as avea nevoie de un sfat. Sunt clasa a 8 a si imi place matematica, adica inteleg foarte repede si ma pricep. In schimb materiile de uman: romana, latina, istoria nu imi plac deloc deci nici nu m-as gandi la uman (La romana sunt ok dar nu ma pasioneaza), iar stiinte ale naturii nu as prea vrea sa aleg pentru ca nu stiu sigur ce facultate vreau sa urmez (Adica nu stiu daca as vrea medicina) si nu prea o am cu fizica si chimia.
Credeti ca este ok sa ma duc pe mate-info? Am auzit multe vorbe cum ca ar fi foarte greu si e mult de invatat. Eu nu sunt genul de persoana care sa lucreze foarte multe exercitii sau sa toceasca si chestii d-astea, prind din prima si stiu daca e un test sau ceva. Regreta cineva ca s-a dus pe profilul acesta si ar vrea sa se mute la uman?
Informatica am auzit ca este nasoala dar sper sa stau cat de cat ok cu ea, momentan nu am de unde sa stiu cum e pentru ca se face tic la scoala

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

O sa fi un as la mate info. Daca domini matematica nu e problema informatica (se bazeaza pe sisteme operative, PC, bullshit) si nu neaparat in Romania dar in intreaga lume o sa ai acces la posturi de munca ca informatician in cybersecuritate ex UK plateste 7000 de lire in mana pe luna un informatician in siguranta cibernetica pentru ca rusii le cam ataca serverele, sau alti hackeri din lume.

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă îți place matematica du-te la mate-info, nu ai să regreți.

| Sn4k3 a răspuns:

Eu ma bucur ca am mers la mate info, e mai usor ca la ss sau filo si in clasele 9-11 n-am stiut ce-s alea teme sau invatat laughing. Acum ca e bac trag mai tare, dar e ok. Recuperezi usor cu niste pregatire. Daca le ai cu matematica iti recomand, mai ales daca zici ca celelalte materii nu-ti plac, dar ai grija ce liceu alegi daca zici ca nu-ti place sa stai sa inveti. Daca te duci la unul mai ''de top'', o sa te puna sa inveti mai serios.

| AC4S4 a răspuns:

Matematica si Informatica sunt usoare daca le prinzi din start. Asta inseamna ca in clasa a 9a trebuie sa lucrezi si acasa ca sa iti formezi gandirea logica, matematica.

Iti recomand mate-info. Stiintele naturii nu sunt de tine daca nu iti place chimia.

| Bianncax explică (pentru AC4S4):

Fac meditatii cu 2 meditatori la mate si lucrez destul cu ei dar asa in timpul liber nu prealaughing

| AC4S4 a răspuns (pentru Bianncax):

Cel mai important e sa lucrezi tu acasa. Eu zic ca ti-ar ajunge un singur meditator si studiu individual acasa.

| Bianncax explică (pentru AC4S4):

Si eu zic la fel, insa ai mei nu asculta. Oricum nu ma prea deranjeaza

| pinkyypromise a răspuns:

Daca esti pasionat de metematica, merita sa mergi pe mate-info, insa tine cont ca acolo trebuie sa mananci matematica pe paine. E adevarat ca vei avea foarte mult de invatat, insa asta depinde si de liceu, de cat de "serios" e. In plus, dupa ce termini liceul la mate-info, vei avea mai multe ramuri dintre care sa alegi pentru facultate.