| Andreeamiruna67 a întrebat:

Hei TPU.
Cum as putea învață engleza?
În afară de cursurile la școală, chiar nu știu.
Ma ajutați?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai important este modul activ cand inveti o limba,asta ce inseamna? deschid un film cu traducere ma uit la el? nu, asta e modul pasiv,si asta e important dar nu e activ, deschid filmul bag subtitrarea si repet scenele de mai multe ori =mod activ, citesc, ma straduiesc sa traduc,ce nu inteleg scru jos cuvantul il traduc cu google si tot asa,scriu propoziti, vorbesc, cand ascult ceva nu stau si ascult scriu jos intr-un notpead ce si cum, asta e cea mai buna varianta, desigur cuvinte noi, verbe noi mereu, repet invatare prin context https://www.memrise.com/
sunt cursuri cu cuv populare, repet facem propoziti cu cuv invatate, nu fi pasiva ca nu se prinde nimic de tine, poti incepe prin a traduce filme, daca vrei te ajut, daca vrei desigur

| deobiceiinsist a răspuns:

Uita-te la seriale sau mai uita-te pe Facebook sau Instagram, daca vezi ceva in engleza, daca nu intelegi un cuvant, il cauti pe Google sau intrebi pe cineva si data viitoare vei tine minte ce inseamna

| Alegeo a răspuns:

Duolingo este o aplicatie foarte buna, te joci si inveti in acelasi timp.