| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, directorul ne-a comunicat ca din zilele urmatoare vom depozita telefoanele mobile intr-un recipient iar in pauze le vom lua... Eu ce fac acum, o sa fie greu ca o sa imi fie ca un du-te vino, du-te vino sa iau telefonul din recipient. Ce credeti, o sa se puna in aplicare la liceul meu legea asta intocmai cum ne ameninta directorul dar si in toata tara? Mie daca imi fura telefonul cine mi-l plateste? Idiotul de Liviu Pop care da numai legi tampite in invatamantul asta? Ma bate gandul sa il las si acasa, insa in pauze ce fac ca ma plictisesc, pe telefon trece timpul mai repede. De ce cretinul ala de Liviu Pop a dat legea asta, nu ii vad rostul. Nu mai suport invatamantul asta romanesc. Pe langa ca e de **** se pomeneste si ministrul invatamantului sa dea legi aiurea. Sa depoziteze si profesorii telefoanele cand vin la ora, ca proful de religie toata ziua sta pe el. Plus ca cu telefonul mai te ajuti si tu la un test putin.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În pauze se merge la baie, se ia o gustare, se repetă pentru ora următoare... Statul pe telefon este pur opțional.

E amuzant puțin pentru noi, cei care am crescut fără telefoane mobile, că nu concepeți, unii dintre voi, viața fără ele. Până și 5 minute fără mobil vi se par o tortură. laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Legea se va pune in aplicare in toate liceele si scolile, aici nu-i cu ce credem unii si altii, este lege si trebuie respectata de toata lumea.
Legea nu-i tampita deloc, doar copii sunt tampiti, ca nu integ ca nu au voie sa foloseasca telefoanele in timpul orelor.
Cat despre teste si mobile, iarasi un lucru rau pentru copil, ca il invata smecher, si-si face singur rau, ca nu fura caciula aluia de invata, ci si-o fura singur.
Una peste alta, legea este foarte buna, trebuia data demult ca sa-i puna pe copii la respect si sa-i educe cu respectarea ei.

| dannyel86 a răspuns:

Eu am vazut elevi care stau pe telefon in timpul orelor! happy
Daca ar fi putin bun simt si buna crestere din partea lor, iar tot elevii din tara ar folosi telefoanele DOAR in pauze, atunci nimeni nu s-ar mai lega de ei cu noi reguli.winking
Tu poate pui mana pe el numai in recreatie, dar mii de alte exemple nu fac ca tine. tongue
Si atunci trebuie luate anumite masuri.
Ajutatul de telefon la testari nu e un argument pentru a fi folosit continuu la ore. E gresita strategia ta. tongue
Imi pare rau sa-ti spun, dar generatia din care faci parte nu mai are cei sapte ani de-acasa. happy
Nu generalizez, dar exemplele pozitive sunt putine in Romania (poate te inscrii si tu printre ele, nu te cunosc personal).

| AC4S4 a răspuns:

Nu prea imi imaginez ca s-ar pune in aplicare. Sta mereu cineva la intrare in scoala sa se asigure ca toti elevii predau telefoanele?
Poate ca acea cutie va fi in clasa, la inceputul orei toti elevii sa puna telefoanele in cutie, la sfarsitul orei le iau. Mi se pare o idee buna.
In pauze totusi poate trebuie sa suni pe cineva, sa fii sunat de cineva. Insa sa te joci pe telefon toata pauza, mai bine vorbesti cu colegii, socializati intre voi.

| Mclaren12 a răspuns:

Il lasi acasa si iti iei o carte la tine sa citesti in pauze, o carte care macar sa nu te spele pe creier asa cum face sistemul de "invatamant".

| Elena9328 a răspuns:

Îl lași acasă. Pui și înveți in pauze. Te pregătești pentru ora următoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Liviu Pop e prost din atatea puncte de vedere, dar nu din asta.

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Ca sa nu pierzi telefonul, al uiti acasa zilnic cat esti la scoala.Cum au facut scoala atatea generatii fara sa aiba mobil la ei o sa faceti si voi.

| Sp3edy a răspuns:

Iei 2 telefoane la tine, unul il dai la depozit si unul il pastrezi big grin, dar ai mare grija sa nu te prinda cand te joci pe el in ore ca apoi e groasa.

| MichaelKinGzZz a răspuns:

Eu nu accept așa ceva. Că la căte "personaje" umblă prin liceu și școală. Nu îmi poate și nu ne poate asigura nouă Ministerul Învățămăntului lui Pește Prăjit că dacă se fură ceva mai recuperăm. Așa că din partea mea poate să mă oblige doar că fără o garanție îi las doar să mă pupe undeva