| Cosmiツ a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de teza pentru clasa a6-a la mate? semestrul 1... Funda!:**

Răspuns Câştigător
| PirvuDaniel1996 a răspuns:

Lucrare scrisă la matematică
Clasa a VI-a semestrul I
Varianta 1
În jurul unui punct sunt câteva unghiuri congruente, oricare două din ele fiind complementare. Câte unghiuri sunt?
Aflaţi c.m.m.d.c. al numerelor 495 şi 1260.
Aflaţi măsura unui unghi care este 12, 5% din suplementul său.
Câţi divizori are cubul lui 324?
Desenaţi două unghiuri adiacente şi suplementare, astfel încât unul din ele să aibă măsura 30°. Calculaţi măsura unghiului format de bisectoarele lor.
Verificaţi dacă există două numere prime care au suma 325.

Lucrare scrisă la matematică
Clasa a VI-a semestrul I

Varianta 2
Aflaţi c.m.m.d.c. al numerelor 1224 şi 576.
În jurul unui punct sunt câteva unghiuri congruente, oricare două din ele având suma măsurilor 40°. Câte unghiuri sunt?
Câţi divizori are pătratul lui 1296?
Aflaţi măsura unui unghi care este de 6, 2 ori mai mic decât suplementul său.
Verificaţi dacă există două numere prime care au diferenţa 375.
Desenaţi două unghiuri opuse la vârf şi complementare. Ce măsură are unghiul format de bisectoarele lor?

2 răspunsuri:
| madalin99mada a răspuns:

Fa-ti cont pe didactic.ro si o sa gasesti teze, teste la mate la romana si chiar si la alte materii. sper ca ti-am fost de ajutos!