| anonim_4396 a întrebat:

La toamna urmeaza sa fiu clasa a 9a, si ma gandeam sa dau la un profil real, mai exact mate-info. Am ales acest profil pentru ca in ultima vreme imi cam place matematica si ma cam descurc, plus ca as vrea sa dau la arhitectura in viitor. Faza e ca, la fizica si chimie sunt cam prastie si mi frica sa nu raman corigenta la liceu sad Sau sa le las profesorilor o impresie rea despre mine. Nu stiu ce sa fac. Cum as putea supravietui in liceu, la aceste doua materii? Cum as putea sa ma imbunatatesc, cat sa am niste note mai decente. Sau ar trebui sa o las balta cu realul?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu,nu ar trebui laughing
Eu sunt la mate-info si nu am facut meditatii pana acum *si nu o duc deloc rau*.

La fizica eram 0 cand am intrat la liceu dar materia de a 9-a este usoara iar profesorul o sa preadea destul inainte sa inceapa sa dea note, fapt pentru care daca esti atenta o sa te descurci.

Cat despre chimie... Chimia de clasa a 9-a este foarte usoara, daca citesti din manual atunci nu ramai corigenta.

Cat despre chimia de a 10-a si a 11-a... Ei bine, aici trebuie sa fii foarte atenta caci este o materie grea dar vestea buna ar fi ca la mate-info in clasa a 11-a se face doar o ora de chimie pe saptamana, ceea ce nu este chiar atat de rau. *cel putin la mine asa a fost *

Concluzia ar fi : NU! In niciun caz! Nici nu trebuie sa fii neaparat buna la mate ca sa alegi acest profil. Ai nevoie doar de dorinta de a depune un anumit efort.

*o sa ai destul de munca dar si recompensele sunt pe masura*

2 răspunsuri:
| Nero15 a răspuns:

Cele mai bune in cazul asta sunt meditatiile peste vara. Cauta un profesor care face meditati. Ai grija sa fie un profesor pe care sa il suporti.

| Anonima200368 a răspuns:

Profilul mate-info este un profil destul de greu, iar daca nu prea le ai cu matematica nu ai ce cauta acolo. In cazul tau, daca iti place, te poti duce. Fizica nu va fi foarte grea daca o inveti de la inceput. La fel si cu chimia. Nimic nu e greu daca inveti. Poti sa fii gen mai lingusitoare cu profesorii, asa te vor placea mai mult happy.
In cazul in care nu esti sigura de ceea ce vrei sa faci, du-te la stiinte sociale sau filologie. Si de acolo se iese foarte bine. Mult succes!