| byby34 a întrebat:

Ma ajutati? Sunt in clasa a8a si nu stiu la ce liceu si ce profil sa ma duc!
Mai intai vreau sa va spun ca:
1). Am avut medii peste 9.50
2). La purtare mereu 10
3). Nu-mi plac Matematica, Istoria, Engleza.
4). As vrea sa merg la un profil real(filologie, stinte sau mate)

Dar as vrea sa ajung politista! Sunt din Botosani... cel mai apropiat liceu ar fi Campu Lung Moldovenesc(Stefan cel mare),
dar problema este ca daca nu pot face mai departe!
Ex: Termin liceul dar nu intru la facultate deoarece am auzit ca se admit acum doar 5 fete la facultate...

Ce ar trebui sa fac? Unde sa dau/la ce?
Ce cai mai sunt pentru a ajunge politista (chiar nu vreau sa raman ca indrumator sau ajutor pe acolo la Campu Lung)?

Dau Funda Celui care chiar ma va ajuta!

Răspuns Câştigător
| Cocodrilo a răspuns:

Intrebarea ta e cam derutanta si derutata, amindoua in acelasi timp. Iata:
Stii ce materii nu iti plac (o parere la 13 ani - s-ar putea sa se schimbe mult).
Iti place meseria de politist. Imi inchipui ca vrei sa spui,, ofiter de politie" si nu ca vrei sa patrulezi pe strada. Pentru ofiter de politie e suficienta academia de politie (facultate) deci poti sa faci orice liceu care sa aiba materii cerute la exemen la Academia de Politie (cauta pe google.ro).
Nu spui ce materii ITI PLAC. Pina sa ajungi politist trebuie sa faci un liceu. Poate e bine sa urmezi sectia (real sau uman) care are mai multe materii care ITI PLAC. S-ar putea ca in timpul liceului sa te lipesti de una din ele (de ex literatura sau fizica) si sa vrei sa continui si cariera pe acea linie.

Am impresia ca iti vei schimba parerile cu virsta. Asta inseamna ca dorinta ta sa fii politist risca sa nu mai fie valabila.

Se pare ca realul ti s-ar potrivi, pentru ca de acolo poti ajunge orice (inclusiv un profil umanist).

Mai comenteaza, ca sa fie mai clar ce vrei si ce nu vrei. In afara de politist, ce te mai atrage in general? Care ar putea fi hobbyul tau? Nu trebuie sa te rusinezi nici daca de exemplu te atrage o meserie practica. A face facultatea doar ca sa te afli in treaba sau la amenintarea familiei poate sa se arate mai tirziu (sau prea tirziu) in viata ca a fost o prostie.

Atentie:
- filologia nu intra la real ci la uman.
- dupa cum scrii, vei mai avea nevoie de intarituri la limba romana. Dar se rezolva.
- nu porni de la ideea ca,, nu-ti plac" materii. Da-le o sansa si dati si tie una. Fara engleza esti cam moarta de exemplu. Indrazneste, te vei descurca.

| byby34 explică (pentru Cocodrilo):

Pai, mi-ar placea sa devin o profesoara/invatatoare (dar pentru profesoara nu ma pot hotărâ cu materia pe care as putea sa o predau).
Chiar si la birou as vrea, dar cum am spus, am probleme cu matematica...

| Cocodrilo a răspuns (pentru byby34):

Fa liceul intîi si ai patru ani sa te hotarasti. Fii linistita, ai timp destul. Nu trebuie sa iei o hotarire de o viata la 14 ani.
Trebuie sa inveti in timpul asta sa vorbesti singura cu tine. Nu te ajutam noi sa te hotarasti. E viata ta si ar fi pacat sa ti-o traiasca altcineva.

18 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Cum adica vrei la un profil real si pui in paranteza toate domeniile? Profilul real este alcatuit din: Matematica-Informatica si Stiinte ale naturii.
Profilul uman cuprinde filologia- simplu sau bilingv (intensiv engleza/franceza).
Daca nu iti place matematica inseamna ca nici nu prea o intelegi, ar fi bine sa mergi pe filologie, insa nu iti place nici istoria si nici engleza, desi la profilul asta conteaza mult.Istoria se poate toci.Materiile pe care le-ai enumerat sunt materii de baza cam la orice profil.Eu zic sa te mai gandesti in legatura cu profesia ta.Eu in clasa a 8a, o tineam una si buna: eu vreau sa devin psiholog, insa, acum la liceu mi s-au schimbat opiniile, aspiratiile pentru viitor.Pana la sfarsitul clasei gandeste-te bine ce materii iti plac, pentru a nu regreata alegerea facuta in legatura cu un profil pe care tu l-ai ales.
Eu sunt la filologie si imi pare bine ca am ales profilul asta, in cazul meu, romana e pe primul plan.Nici mie nu imi place matematica dar ma atrag limbile straine si mai ales romana.Istoria,sincera sa fiu, nu imi place, insa sunt constienta ca imi trebuie mai ales la bac si trebuie sa o invat.Intr-adevar o cam tocesc, dar cel putin trag de note mari si imi dau silinta sa retin ceva.

| byby34 explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Scuze, daca am gresit. Am pius in paranteza, caci poate mai sunt persoane care nu stiu ce inseamna "real". Mersi mult de raspuns.

| Brâncuşi a răspuns:

Bună ziua, dacă ai înclinaţii spre armată du-te la Brează dar trebuie sa dai probele, dar du-te la mate info intensiv info nu e greu chiar dacă nu îţi place matematică. Succes şi sper să iei decizia corectă.
O zi frumoasă!

| byby34 explică:

Deci, eu aș face orice profil! (sunt dispusa sa tocesc!) dar vreau sa ma ajutati sa ma hotarasc!

| Stephaniexd a răspuns:

Daca nu iti place matematica nici nu te gandi sa mergi la profil de mate-info! Si filologia este profil uman, nu real... parerea mea e ca pentru a deveni politist te poti duce pe uman la stiinte sociale. Iar daca vrei pe real, du-te la stiinte ale naturii. Terminand un profil real ai mai multe sanse sa intri la facultati pentru ca in 4 ani sunt sanse sa iti schimbi de multe ori ideea de facultate. Mult succes! :*

| BiancaLoloo a răspuns:

Buna. sunt in clasa a9-a. la inceput nici eu nu am stiut unde sa ma duc ce sa fac. nici macar nu stiam ce vreau exact sa devin. optam intre contabil sau avocat. tu vrei sa devii politista. ei bine pentru asta trebuie sa urmezi stiinte sociale la liceu dar nu asta e important ci facultatea. trebuie sa urmezi facultatea de drept care nu este una tocmai usoara. trebuie sa ai grija pentru ca acest domeniu (politist) nu este unul cu care poti spune ca vei incheia cand ajungi la pensie. anual se concediaza cateva mii de politisti pentru ca nu sunt bani sa-i plateasca.

nici mie nu-mi placea matematica in 5-8. istoria nu-mi place nici acum, iar engleza nu stiu aproape deloc. ei bine acum sunt la liceu si pot spune ca sunt cea mai buna din clasa la matematica. am avut media 9 pe primul semestru si asta doar pentru ca am luat un 4 in testul initial.

parerea mea este ca tu ar trebui sa te duci la un liceu in functie de media ta. ca e real sau uman asta nu conteaza. si inca ceva: nu fa ce-ti place. fa ce stii mai bine. de exemplu daca ai de ales intre: un examen la istorie sau unul la geografie, nu alegi geografia pentru ca istoria nu-ti place. alegi istoria daca pe aia o stii mai bine.

daca iti doresti poti deveni intreprinzatoare sa conduci o afacere. sa te tii pe picioarele tale. daca iti doresti o munca de birou poti deveni contabil sau economist sau secretara. daca vrei sa devii politista poti urma orice liceu. asta nu coanteaza atat de mult insa pe profilul stiinte sociale te duci catre acest lucru. oricum dupa liceu urmezi orice facultate vrei. deci asta e mai important. tot ce conteaza e sa intri la un liceu bun si sa te tii de invatat. iti urez succes si iti tin pumnii.winkingwinking

| Cocodrilo a răspuns (pentru BiancaLoloo):

Pardon, de ce trebuie sa faci dreptul ca sa fii politist? Trebuie sa urmezi Academia de Politie care are insa si o specializare de drept (una din ele).

Iata saitul Academiei de Politie (nu drept) http://www.academiadepolitie.ro/facpol/index.html

Din pacate informatia despre conditiile de admitere e cam incilcita. Dar se poate afla pina la urma (de pe TPU :-) )

| BiancaLoloo a răspuns (pentru Cocodrilo):

Ok. nu vreau sa te contrazic in totalitate. insa facultatea de drept nu e una tocmai usoara. ei bine dreptul este printree cele mai grele facultati. asta o fac si judecatorii. bine pe langa facultate orice judecator, avocat si ce vrei tu, trebuie sa mai ai si alte studii superioare. ca sa devii politist nu e asa greu. faci o facultate sau mergi la academie si s-a rezolvat intelegi?

| byby34 explică (pentru BiancaLoloo):

Mersi, chiar mi-ai dat de gandit. :X

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru BiancaLoloo):

Media ei este buna! Daca va lua si o nota mare, este perfecta pentru a intra la un liceu bun si cred ca la orice profil.

| byby34 explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Mersi.

| Cocodrilo a răspuns (pentru BiancaLoloo):

Corect :-) dar cum ai spus singur, poti fi politist sah ofieter de politie dupa studii la Academie.
Dar hotaririle astea nu le iei la 14 ani. Mai e timp pentru gindit si razgindit. Pe rind, pe rind, cite un pas mai mic. Primul e liceul, care iti da si un ragaz de gindire de 4 ani (sau 3?).

| BiancaLoloo a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Corect

| BiancaLoloo a răspuns (pentru Cocodrilo):

Asta ziceam si eu. nu conteaza acum ce liceu faci. pentru facultate iei o decizie importanta.