| Crym a întrebat:

Pentru a ajunge medic psihiatru ce facultate se urmeaza? Medicina? Eu nu am vazut nici o ramura la specializare. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| yonela30 a răspuns:

Pentru a ajunge psihiatru trebuie să urmezi facultatea de medicină (medicină generală) - 6 ani și abia apoi după examenul de rezidențiat, în funcție de media pe care o ai poți intra la psihiatrie.
Psihiatria face parte din grupa medicală a specialităților clinice medicale și poți alege între psihiatrie sau psihiatrie pediatrică, iar durata de pregătire este de 4 ani (conform ultimei reglementări, cea din 2010). happy

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, medicina. Specializarea ti-o alegi mai tarziu, dupa cativa ani de facultate in functie de media pe care o ai. Atunci alegi daca vrei sa devii medic generalist, ortoped, psihiatru etc.