| alissiaalexa a întrebat:

Sunt foarte suparata, am luat note foarte mici la simulari.Chiar n-am putut a ma concentra fiind primele simulari din viata mea si nestiind despre ce este vorba..am avut emotii foarte mari.Si acum diriginta este suparata pe mine..rau,ca sa-mi fie rusine si asa mai departe..Eu am medii de trecere...de la 6 in sus.dar au fost foarte grele simularile si m am panicat de tot..numai stiam de mine.sad Si mai am simulari in aprilie...Dar nu stiu ce sa ii zic lu diriga sa numai fie suparata.Si nu vreau sa afle nici tata ca se supara si el.In momentul asta chiar as vrea sa mor.Profa de engleza ne a zis sa nu luam in considerare notele ca nu e nimic de ele..si ca la examn ne da mult mai usor..asta a fost doar ca sa ne sperie, ca la examen putem lua note mai mari.Ce sa fac? Ca numai pot! Va rog. ajutati-ma! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Da, calmeaza-te, nu iti ia nimeni capul, gandeste-te ca diriginta ta ar trebui sa-si tina gura si sa nu mai faca pe suparata(asa sunt unii profesori). Nu iti ia nimeni capul, trebuie sa te linistesti, sa te calmezi, nu trebuie sa gandesti ca vai! nu stiu nimic, nu o sa fac nimic, e greu, sau mai stiu eu ce. Citeste cu atentie subiectele de cate ori crezi ca e nevoie, si pana la simularile viitoare ai timp sa mai studiezi. Gandeste in felul asta: am gresit la primele simulari, acum stiu ce am gresit, stiu cum sa ma corectez, data viitoare o sa fiu mai atenta, o sa stiu sa nu mai gresesc. Inca nu ai pierdut nimic, pana la evaluarea nationala mai este, mai ai timp.

1 răspuns:
| spn29 a răspuns:

In primul rand linisteste-te. Intr-adevar aceste simulari nu au nicio relevanta pentru profesori, sunt doar pentru tine, sa iti test capacitatile, sa te pregatesti pentru examenul real. Emotiile pe care le-ai avut trebuie sa incerci sa le controlezi data viitoare, pentru ca cel mai probabil ele au fost cauza nereusitei tale. Ai incredere in puterile tale si concentreaza-te. Astfel vei primi nota pe care o meriti cu adevarat. Mult succes!