| Anonimaaaxgar a întrebat:

Sunt în clasa a 9 a la profilul pedagogic și nu-mi place deloc la acest profil încă din prima săptămână. Urăsc profilul asta mi se pare oribil. Am crezut că e un profil apropiat de real dar mi-am luat țeapă că e cam uman. Mie nu mi-a plăcut niciodată româna, limbile străine, psihologie, etc. Mie îmi place matematica, fizica și chimia și biologia foarte mult și am înțeles săptămâna asta că în afară de matematica, restul o să le studiez până în clasa a 10 a că din a 11 a științe. Nu-mi place deloc nici la orele de practica, nu-mi place deloc profilul ăsta! Aș putea să mă transfer la mate info ținând cont că sunt la pedagogic? Sau credeți că ar trebui să rămân aici și o să înceapă să mi placa? Nu știu dacă părinții mei ar fi de acord să mă transfer la m.i.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lasa fetita, ca nu-i nevoie sa faci scoala prea multa, ca poti sa ajungi maturareasa, ca vocabular elevat vad ca ai!

ia uite aici, ca sa-ti aduci aminte:
"acum o oră | Dykdejcfhhhthsrgffg a răspuns:
Plm că am mers pe drumuri din tara asta și cu 150 km/h. dacă tu te caci pe tine de frică la viteze mari nu înseamnă că toți suntem la fel. Plm ți se pare mult 100? Eu cu 100 adorm în p..mea la volan

PS Nu am inteles cum de ai sula... cand doar esti fata, dar ma rog, poate exersezi pentru viitoarea profesie, de pe centura

| Yurisa a răspuns:

Da poti, recomand Stiinte ale Naturii.
Pedagogia e vocational, btw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să faci și matematică, o ai obligatorie la bac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti muta posibil si din anul asta scolar, dar categoric anul urmator te poti transfera la alt profil, numai ca trebuie sa dai ceva examene de diferenta pentru materiile ce nu ai studiat.
DAR indiferent ce inveti la liceu poti alege orice profil la facultate, iar materia invatata in liceu are putina legatura cu ce inveti la facultate.

| alex15ccc a răspuns:

Trebuie sa te muti neaparat, daca iti place biologia, chimia si fizica mergi la stiintele naturii, la mate-info este foarte greu.

| LaraClarice a răspuns:

Înainte să iei o decizie, mergi la psihologul scolii pentru consiliere vocațională.

| Andersen2k18 a răspuns:

Cine te-a obligat sa te duci? Parintii? Daca este asa, nu parintii iti aleg profilul ci tu, este viitorul tau in joc. Dar, este bine ca ai descoperit ca nu iti place de acum la acest profil, decat dupa 2, 3 ani. Atunci e mai nasol si chiar nu ai ce sa mai faci. Si mi se pare penibil sa nu fie de acord cu transferul, odata ce tie nu iti place acolo. Daca nu iti place, nu mai sta. Pierzi timpul degeaba. Ai enumerat mai sus cateva materii care iti plac de real, inseamna ca te indrepti spre stiinte naturii, acolo este locul tau.

| Amelia145 a răspuns:

Dacă tie chiar nu-ti place asta, e clar ca și notele tale nu vor fi excelente, nu prea poti obliga un om sa învețe ceva ce chiar nu-i place.
Parintii tai vrei eu ca vor fi de acord dacă le spui măcar 10 motive(cred ca ai) sau pur și simplu le spui ca nu vrei asta si de fapt vrei la mate-INFO, transfera-te nu are rost sa mai pierzi timpul
Și chiar dacă parintii tai nu ar fi de acord, cred ca și tu te poti transfera la mate-INFO singur, cum a făcut și mama mea(nu e aceiași poveste cu a ta, dar a făcut-o singura) deci mda...transferate