| Morooo a întrebat:

De ceva timp am primit intrebari gen :"La ce liceu vrei sa mergi?"Sunt in clasa a vii-a. Imi place foarte mult romana(profesorul mi-a spus de foarte multe ori sa scriu carti si sa compun pentru ca compun foarte frumos, in clasa a vi-a am ajuns la faza judeteana la lb. romana si acest lucru m-a ambitionat sa invat si mai mult, isi facea planuri in legatura cu mine "Dupa ce o sa termini liceul si ajungi la o facultate de litere... "laughing ), imi place si biologia si profa de bio m-a intrebat la ce liceu vreau sa merg, dar n-am stiut ce sa-i raspund...imi place si istoria...la matematica am note numai de 10, ma pricep la ea...dar nu ma omor asa de tare dupa ea. Sunt nehotarata... si in privinta liceului ...care vi se pare mai bun :Emil Racovita din Iasi sau Roman-Voda din Piatra Neamt? La ce profil sa ma duc? Nu-mi place franceza deloc si la engleza nu ma pricep foarte bine...chimia imi place mie putin, dar, n-am o profesoara excelenta, geografia...geografia imi este indiferenta, am note foarte bune la ea ...si o invat doar pentru ca trebuie, dar nu-mi place asa de mult, fizica o urasc ...niciodata n-am inteles-o! Tinand cont si de medii:in clasa a v-a am terminat cu media 10, in clasa a vi-a am terminat cu media 9, 93, si acum in clasa a vii-a cred ca termin cu 9, 95... ceva de genu'! sad As vrea un profil in care nu se intalnesc limbile straine ci doar romana sau un profil in care nu se intalneste fizica si chimia (aproape deloc) ci doar biologia si matematica...nu vreau un profil in care sa intalnesc tehnologica deloc! Dau funda! Multumesc! :* :*

Răspuns Câştigător
| cosmina1998 a răspuns:

Buna! Eu sunt a9a,si am dat la invatator-educator la pedagogic pentru ca asta vreau sa fac in prezent si pe viitor.Asta vreau si asta imi place. Sfatul meu ar fi sa dai la liceu pe care ti-l doresti indiferent de prestigiul lui(al liceului) incat sa faci tu fatawinking Iar profilul..hmm..cred ca ti s-a potrivi filologie big grin Nu dai nici bacul la matematica si inveti si multe lucruri.dar acum depinde si de profsori.Eu spre exemplu..la fizica, de fiecare data plec..asta pentru ca pleaca toata clasa..proful vine mai mult baut la ore si chiar nu are rost sa stau..pt ce? prefer sa plec acasa..sa fac temele si sa stau la pc mai mult decat sa il ascult pe el cum imi povesteste marile lui iubiri din tinerete..Deci concluzie=>alege ce vrei si crezi si iti place dar eu te-as sfatui sa dai la filologie.Fa ceea ce iti place si ce vrei.

| Morooo explică (pentru cosmina1998):

M-am gandit si eu sa ma duc la filologie dar acolo sunt limbi straine si nu-mi plac deloc! sad Oricum, multumesc! :*

| cosmina1998 a răspuns (pentru Morooo):

Sa stii ca se va pune mult accent pe romanawinking si depinde de ce vei alege tu.Intensiv engleza sau francezawinking