| Gabriella681 a întrebat:

Sunt in clasa a Vlll-a si as vrea dupa ce termin sa merg la un liceu de muzica (nu stiu inca la care ). Ceea ce vreau sa intreb este daca trebuie neaparat sa stiu (Notele muzicale, gama sau portative.) P.S: vocal.Deoarece eu nu fac muzica ci desenul la scoala..si nu prea le stiulaughing Si daca este nevoie sa stiu sa cant la vreun instrument(nu stiu) desii invat repede.Cel mai bun raspuns are fundita. big hug

Răspuns Câştigător
| xxShawolxx a răspuns:

Cred ca ar trebui sa le stii, fiindca se dau niste probe. Daca nu ti ai lucrat vocea pana acum va fi greu, din cate stiu eu la liceele de genul acesta se duc cei ce de mici si au ales aceasta cale. Oricum daca ai o voce buna cred ca va fi bine
Succes

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi niște răspunsuri detaliate la utilizatorul corolav (poz.114).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

DA, trebuie să ştii şi noţiuni teoretice ( note, valori de note, pauze, alteraţii, măsuri )!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte/muzică ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 ( pag. 7 ) la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| soloangel01 a răspuns:

O sa te puna sa canti ceva dupa note. Si la profil teologic sunt probe orale dar mai simple. Eu zic sa nu mergi daca nu te descurci, o sa iti bati mult capul dupa, si daca nu ai conservatoru nu prea ai ce face. Muzica e grea, bafta!

| Enea_Andrei_2001 a răspuns:

Păi normal trebuie să ştii să cânţi,ori la un instrument sau vocal, şi neapărat să ştii portativele, notele, gamele, etc. Eu sunt la şcoala de arte Dinu Lipati... aştept fundă