| Cosmina361 a întrebat:

Știe toată lumea ca regula de note pe semestru la o materie este de câte ore faci plus încă una. Gen dacă faci 2 ore de fizica (ca exemplu) trebuie sa ai 3 note. Dacă ai doar 2 nu te poate încheia?

3 răspunsuri:
| DanielDanny a răspuns:

Profu' poata sa iti puna si 5 note daca vrea, cand trebuie doar 2. Daca esti mereu prezent, si inveti bine, mai sunt unii care pun un 10 pe prezenta 100%!

Depinde de prof' ori te cheama in toamna, ori te asculta in plus in semestru urmator, ori te cheama cu lectia invatata dupa ore! La fsarsitu semestrului sunt orele mai lejere, daca ii spui ca vrei sa fi ascultat, are tot timpul! Sau daca sunt mai multi fara note, sa va mute intr-o parte de clasa sa dati un test separat!

| Xalion a răspuns:

Sunt multi profesori care nu mai tin cont ca trebuie ca numarul de note sa fie egal cu numarul de ore plus una. Insa, sunt altii care tin mortis sa fie 3 note la 2 ore. Depinde profesor dar, in teorie, daca ai 2 note, poti fii incheiata. Sper ca am ajutat happy

| LiviaMcdnJ a răspuns:

Nu. Rămâi cu medie neîncheiată și la începutul semestrului 2 ți se poate pune ultima notă pentru încheierea mediei. Mai este si varianta să pună profesorul note din burtă, dar dacă ai vreunul afurisit se procedează așa cum ți-am spus mai sus.