| Amalia1035 a întrebat:

Vreau sa ma transfer la științe ale naturii de la științe sociale, deoarece m-am plictisit de atâta istorie. Menționez ca sunt clasa a X și vreau sa ma transfer din semestrul 2. Am înțeles că se dau diferente din materia pe care NU o fac la celalalt profil, adică info, dar nu știu cu siguranță. Ceva sfaturi, păreri?
O sa fie greu? E prea târziu? Eu sincer îmi doresc din tot sufletul să fac acest pas.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Materia nu e tot una cu obiectul.
Obiectul pe care nu l-ai studiat este Informatica, intr-adevar.
"Materiile pe care nu le-ai studiat" inseamna, de fapt, orele pe care le faci mai putin.
Deci, diferente vei da la Matematica, Fizica, Chimie, Biologie, Informatica.

Se va insista foarte mult pe Chimie si Biologie la diferente. Pe plan secund vor fi Matematica si Fizica. In ultimul plan va fi Informatica.

Ce ai putea face ar fi sa mergi la liceul la care vrei sa te transferi si sa vorbesti cu profesorii de la respectivele materii daca te pot ajuta cu materiale (culegeri, carti, caiete de la alti elevi) pentru a te pregati pentru diferente.

Diferentele sunt usoare sau grele in functie de liceu. La unele licee sunt doar de forma, la altele sunt foarte serioase. O sa ai de invatat pe vara daca vrei sa te transferi.

1 răspuns:
| Amalia1035 explică:

Bine, am înțeles despre diferente, dar nu e prea târziu? Sa nu fac vreo alegere greșită. În mare parte profesorii de la clasa la care vreau sa plec sunt aceeași pe care îi am la clasa mea, dar mi-e teama ca nu voi putea recupera tot, ca e prea târziu.