| pufosheniaaa a întrebat:

vreau sa raspundeti cat mai repede daca puteti la examen la romana la subiectul 2 ex 4 ce ati scris eu am scris
probe= substantiv si complement direct
direct = adjectiv si atribut adjectival
ei = subiect si pronume personal e bine?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Gabiii97 a răspuns:

Probe=substantiv comun,nume predicativ, direct =adjectiv,atribut adjectival, ei =pronume personal subiect

ai gresit doar la prima, mie profa mi a zis ca asa sunt bine

| Geotr a răspuns:

Pai.ai facut corect doar ca la "probe' in loc de complement direct era nume predicativ...mai toti am crezut ca e CD dar de fapt era NPbig grin

| Izabita a răspuns:

Probe= nume predicativ si subst
direct =at adj
si=subiect si pron pers

| Tirri28 a răspuns:

Direct am scris advervb de mod :S in rest ca tine am scris big grin

| gardianuf a răspuns:

Sincer sa fiu eu am scris asa:
probe:substantiv, nume predicativ
direct:adjectiv, atribut adjectival
ei:pronume personal, subiect simplu