| Adyy5 a întrebat:

Hei.Vreau sa merg la o facultate în străinătate în top 100 la nivel international(Drept) după liceu, dar am avut media 8.35 in clasa a 9-a. Daca următorii 3 ani voi avea media peste 8.50 as avea vreo șansă să intru în ciuda faptului că media anuala într-un an a fost sub 8.50? Am citit că pentru admitere la majoritatea universităților bune trebuie in toți anii sa ai peste 8.50 că altfel nu te primesc.E adevarat? Și dacă voi avea medii peste 9 și nota mare în bac tot nu am șanse din cauza mediei pe a 9-a? Precizez că fac voluntariat și voi merge la olimpiada de istorie(contează pentru dosar).

35 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te primesc pe bază de dosar.
În USA, TOEFL, SAT, mediile din liceu ( foaia matricolă, bacul), recomandări de la profii tăi, interviu telefonic, un eseu.
La toate astea primești punctaj. Ești la concurs cu mulți alții din toată lumea. Astfel media pe a 9-a este o parte din tot acest punctaj. Ai șanse.

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că este suficient să "vrei" să ajungi într-o facultate din top 100 mondial.

În primul rând trebuie să ai niște rezultate la învățătură cu adevărat remarcabile. Media 8, 35 în clasa a 9-a la un liceu de care nu a auzit nimeni nu reprezintă o carte de vizită prea impresionantă. Dacă nu ai rezultate internaționale (sau măcar de vârf național) șansele să fii acceptat sunt foarte mici.

Iar în al doilea rând trebuie să-ți poți permite financiar să mergi acolo, pentru că nici o universitate nu-ți va acoperi toate cheltuielile. Nu te gândi la burse, pentru că astea se oferă numai studenților cu adevărat excepționali pe care universitățile se bat, nu oricui vrea să studieze acolo.

Deci dacă chiar vrei să ai o șansă, începând de astăzi și până la absolvirea liceului ar trebui să petreci 8 ore pe zi învățând.

| Adyy5 explică (pentru johnnny123):

Bine,îți mulțumesc pentru răspuns!
Știind că am o șansă în ciuda mediei de pe clasa a 9-a îmi dă speranțe.Am fost plecată și la alt liceu departe de casă și a fost ceva cu totul nou pentru mine, am avut mai multe probleme care m-au tras în jos pe plan mental ceea ce a dus la rezultate mici in anul respectiv.
Nu sunt un elev excepțional, dar îmi voi da silința să ajung acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si te rog eu nu te mai informa de pe site-uri de oameni cu 4 clase sau abia scapati de la liceul agricol fara bac

| Dandinelle a răspuns:

Ai putea merge la o facultate in Romania si sa mergi prin Erasmus cateva semestre in alta tara, conditiile sunt bune si daca inveti bine ai sanse lejer.

| Osneros a răspuns:

Daca tot incerci sa te informezi, te doare daca o faci de pe site-ul universitatii, in loc de realitateatv?

| xeum a răspuns (pentru Osneros):

Ce sa-i faci, iarta-l si tu ca nu stie engleza

| Adyy5 explică (pentru Osneros):

Sunt a 10-a abia.Nu cred că are rost sa irosesc timpul celor de la universitatea respectiva când eu nici nu știu încă la ce universitate sa merg că mai am 2 ani.
Pe tine te durea sa gândești puțin înainte să răspunzi?

| Adyy5 explică (pentru Osneros):

Și pe site crezi că zice ce medie trebuie sa fi avut în liceu ca sa intri?
Chiar și asa...Mi-e mai ușor să citesc păreri aici decât să verific site-ul a 100 de universități, nu crezi?

| Nonolita a răspuns (pentru Adyy5):

"Sunt a 10-a abia.Nu cred că are rost sa irosesc timpul celor de la universitatea respectiva când eu nici nu știu încă la ce universitate sa merg că mai am 2 ani."
Cei care vor sa intre la o facultate buna, se informeaza inca din clasele 5-8. In nici un caz nu se hotarasc dupa bacalaureat. De aia reusesc unde vor. Si apoi, daca intri pe un site, nu le irosesti timpul.

| Nonolita a răspuns (pentru Nonolita):

Si mi-am amintit ca ai mai intrebat asta: https://www.tpu.ro/......a-8-35-in/

| Osneros a răspuns (pentru Adyy5):

Nu. Pe TPU sunt multi care-si dau cu parerea aiurea si n-au treaba despre ce vorbesc.

Gandeste putin: cati useri crezi ca au avut contact cu vreo universitate straina?

Pe langa asta, vrei sa mergi la o universitate "in top 100 la nivel international", dar n-ai chef nici macar sa cauti criteriile de admitere laughing

Bonus: crezi ca vreunei universitati serioase din afara Romaniei ii pasa cat de bun esti tu la limba romana? De notele din liceu (inclusiv medii, evident) nici atat. Le pasa de bac (pentru ca birocratie).

| Adyy5 explică (pentru Nonolita):

"Cei care vor sa intre la o facultate buna, se informeaza inca din clasele 5-8. In nici un caz nu se hotarasc dupa bacalaureat."

M-am informat la 4 universități, nu precizează niciuna nimic de media din liceu+degeaba mă informez acum daca nu știu ce rezultate voi avea la finalul clasei a 12-a ca sa mă pot gândi la admitere.

"Si apoi, daca intri pe un site, nu le irosesti timpul"

Nu se precizează nimic de media minimă anuala, deci pot afla răspunsul doar scriind un mesaj la care sunt șanse slabe să răspundă.

| Osneros a răspuns (pentru Adyy5):

Cum le irosesti timpul daca te uiti pe site? laughing
Maxim iti irosesti tie timpul, ca ma indoiesc serios ca esti capabil sa intri la o universitate din "top 100 la nivel international", cand crezi ca TPU si realitateatv sunt surse mai bune decat propriul site al universitatii laughing

| Adyy5 explică (pentru Nonolita):

Am pus întrebarea respectiva pe la 1 noaptea și m-am gândit că dacă o pun iar, dar in timpul zilei voi primi mai multe răspunsuri că nu am primit niciunul concret de acolo.

| Adyy5 explică (pentru xeum):

Sunt C1, te rog. Și nu un tip.

| Nonolita a răspuns (pentru Adyy5):

De ce crezi ca sunt sanse slabe sa-ti raspunda? Universitatile de renume sunt serioase, nu ca Spiru Haret.
Din cate vad, nu prea vrei sa tragi ca sa inveti (nu știu ce rezultate voi avea la finalul clasei a 12-a). Nu ai de unde sti. Dar poti sa muncesti pentru medie mare.

| Osneros a răspuns (pentru xeum):

Vrea universitati de top si nu stie engleza, nu gandeste prea bine pustiul.
Plus ca acum ceva vreme intreba "Dansuri sau inot? De ce?" laughing

Revenind, n-am de ce sa-l iert, ca nu m-a deranjat cu nimic.

| Adyy5 explică (pentru Osneros):

Tocmai am zis într-un răspuns anterior că sunt la nivel C1 la engleza. laughing Și sunt fata, nu un "puști" care foarte probabil este mai matură decat tine.
Engleza se poate învăța la perfecție in 2 ani deci și fara a știi o boaba de engleza, daca începeam să o invat de pe acum era ok.
Ce e așa amuzant in acea întrebare? Nu am mai practicat vreun sport înainte.E ceva in neregulă să aud avantaje și dezavantaje in cazul amândurora sau? Revenind, da răspunsuri care au legătură cu întrebarea, nu devia de la subiect.

| Adyy5 explică (pentru Nonolita):

Nu e vorba neaparat de rezultatele la învățătură.Mai degrabă de activități extrașcolare(concursuri, olimpiade, voluntariat).

| Adyy5 explică (pentru xeum):

De ce răspunsul meu e nefolositor și eronat? Te-am corectat doar

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nonolita):

Asta e cea mai mare prostie pe care am citit-o vreodata pe site-ul asta PLIN de prostii "Cei care vor sa intre la o facultate buna, se informeaza inca din clasele 5-8."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Engleza se invata, e totusi un copil si mai are o gramada de timp pana la bac
Nu o sa inteleg niciodata rautatea asta a romanilor, placerea de a descuraja un copil

Foarte bine ca visezi, Adyy5 si foarte bine ca te gandesti la viitor si cauti sa evoluezi, continua tot asa, invata mai bine de acum sa ai medii mari in caz de orice ca ai timp sa te documentezi despre facultati

| DarthNiger a răspuns (pentru Adyy5):

Nu are cum sa nu se precizeze nimic pe site-ul universitatilor, trebuie sa fie puse conditiile de admitere la orice fel de universitate, poate nu te-ai uitat tu cu atentie, ce rost ar mai avea site-ul daca nu se precizeaza cel mai important lucru?

| Adyy06 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu desucarajam copila, o readuceam pe Terra.

Adyy5 e un exemplu bun de copil care va ajunge un adult arogant cu complexe de superioritate pentru ca nu i-a taiat nimeni coarnele la momentul potrivit, deja cere sfaturi si raspunde de sus si cu ironie celor care ii raspund laughing

| Adyy06 a răspuns (pentru Adyy5):

Interesant ca ma blochezi dar tot imi raspunzi laughing
Ce nu-l inteleg este de ce ceri sfaturi daca ai atitudinea asta superioara si, evident, esti mai matura decat cei care-ti raspund.

| Adyy5 explică (pentru Adyy06):

Chiar ți-ai făcut alt cont ca sa-mi răspunzi? Asta-i trist...

| Adyy5 explică (pentru Adyy06):

Mulțumesc că îmi "hrănești" complexul de superioritate in cazul asta. laughing

| Adyy5 explică (pentru DarthNiger):

Se precizau criteriile de admitere, dar nu era nimic de mediile din timpul liceului in criteriile respective.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy06):

Cine te crezi ca să o readuci tu pe terra? Cum te numesti? Cu ce te ocupi?

Nu vad nimic arogant in comportamentul ei pe site, asa se numeste mai nou un om care vrea sa faca ceva cu viata lui? Eu o apreciez, la varsta ei nu multi se gandesc la viitor. Majoritatea nici nu stiu sa scrie corect. Meritati sa va raspunda asa la cat de superiori in rahat va dati pe aici.

Esti foarte bine Adry, nu baga in seama oamenii ca orice o sa faci o sa comenteze, esti prea increzatoare - esti aroganta, esti neincrezatoare - esti fraiera
Asa ca fii tu si punct

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy06):

Chiar e mai matura decat voi. Prin faptul ca ti-ai facut un cont ca sa-i raspunzi arati cat de afectat ai fost de ignorul ei, daca o copila iti creeaza asemenea complex de inferioritate si incerci sa ii dai peste nas cu atata pasiune, este destul de evident la ce nivel esti.

| Nonolita a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ii spui sa invete, inseamna descurajare?
De aia sunt atat de multi ratati, pentru ca sunt inconstienti si nici nu vor sa asculte. Ma intreb de ce mai pun intrebari.

| mitzok a răspuns:

Nu stiu daca intrii in top 100 cu 8.35

| Adyy5 explică (pentru mitzok):

Este media pe o singură clasă(adică a 9-a că acum sunt a 10-a și îmi iese media peste 9 semestrul asta).
Nu intru cu media pe un singur an din liceu? Pe bune?

| mitzok a răspuns (pentru Adyy5):

Pai da nu stiu cat de mult te straduiesti tu sa iei peste 9 daca in primul semestru al primului an ai avut o medie asa mica.