| lanaaaaa a întrebat:

Hei, vreau si eu sa stiu care este diferenta dintre profilul uman filologie si uman stiinte sociale. Pe ce materie se pune accentul si care sunt diferentele. Fundita happy

Răspuns Câştigător
| Snaker a răspuns:

Profilul stiinte-sociale este de filiera umanista. Asa ca se bazeaza pe istorie, geografie, romana, stiintele sociale (logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie).
Profilul filologie se bazeaza pe romana, latina, engleza, franceza, istorie.

1 răspuns:
| BringAncaTheHorizon a răspuns:

La filo dai teza la romana, engleza/franceza, istorie/geografie si latina.
la stiinte sociale: romana, istorie/geografie, engleza/franceza si stiintele sociale.
o diferenta mai este si faptul ca din a XI-a la filologie se scot stiintele exacte in locul lor ramanand o materie numita "stiinte".