| daiana15 a întrebat:

Heii! happy
Am fost intrebati azi la ora de romana de ce romanul "MARA" se numeste Mara si nu Persida, fiica acesteia in care se invarte toata actiunea. Sa sunat apoi si profa nu ne. a mai spus.
Imi puteti spune si mie?
FUNDA big hug Multumesc anticipat.
Si fara raspunsuri :cauta pe google. ca stiu sa. l folosesc happy

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Afla singura citind romanul http://www.scribd.com/doc/5209959/-Ioan-Slavici-Mara ---chestia cu "mura-n gura " nu-i tolerabila pe TPU! Inca nu te-am raportat dar, daca devii obraznica o voi face!

| FlyingSparkle a răspuns:

Daca ai citit mara vei vedea ca persida primeste insusirile mamei ei si devine a doua mara =w=

| Atotstiutorul a răspuns:

Persida era numele de fata a lu mara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vrei sa stii pentru cultura ta generala sau din alte motive? Eu nu am nimic impotriva sa primesti informatii daca e pentru cultura ta generala!

| daiana15 explică:

Pai am citit mara si de fapt Persida nu devine o a doua Mara ci seamana mai mult cu maica Aegidia.

| alessia5158 a răspuns (pentru daiana15):

Pentru ca Mara este un personaj stabil, care nu se modifica de-a lungul romanului ci doar reactioneaza la anumite evenimente. Persida insa, este o Mara juvenila care evolueaza.