| Gabriella_Anka_1999 a întrebat:

Heii! Am nevoie si eu de un discurs de incheiere penrut clasa a 8-a.
Aveti cateva idei cu care ma puteti ajuta? Nu am nicio idee cum as putea incepe.
As avea nevoie de un discurs pentrut profesoara de romana si franceza.
Multumesc frumos!
Funda.

Răspuns Câştigător
| Deadliyy a răspuns:

Uite-l pe al meu. Tot eu a trebuit sa tin discursul. M-am si filmat, o sa pun pe YouTube zielle asteabig grin. Iti dau link-ul printr-un PM. Pana atunci, iti dau un copy/paste la discursul meu. Il editezi tu dupa cum iti trebuie, daca iti placebatting eyelashes.

Stimați profesori, dragi colegi

Dați-mi voie, vă rog, ca în numele clasei a VIII-a să vă împărtășesc ultimele noastre impresii asupra a tot ceea ce am trăit în acești 4 ani de școală. Știm că nu ne vom mai întâlni niciodată cu aceste clipe minunate, dar ne vom aminti întotdeauna de școala noastră, de colegii noștri și de cadrele didactice care ne-au călăuzit drumul.
Cum să nu ne amintim de toate năzbâtiile noastre? Cum sa uităm de prima notă rea sau... poate... prima privire mai "specială" din partea unui coleg sau a unei colege? Cum să uităm de doamna învățătoare sau de prima ceartă primită de la domnul diriginte? Acum știm că dascălii nostri nu ne-au vrut decât binele, acum înțelegem că acești ani au fost frumoși și totuși… acum este un moment de sfârșit și de un nou început, căci o nouă viață ne așteaptă.
Parcă ne este frică… și totuși ne întrebăm: de ce oare? Doar parcă ieri ziceam că abia așteptăm să terminăm clasa a VIII-a… Oare cum va fi de acum înainte? Spre ce meleaguri oare grăbiți alergăm? Acum nu mai e loc decât de amintiri plăcute.
Domnilor profesori, prea scurte sunt rândurile acestea pentru gândurile pe care vrem să vi le împărtășim. Însă vrem din tot sufletul să mulțumim:
- Dragei noastre învățătoare, doamna Alupoaie Niculina, cea care ne-a deschis calea spre tainele învățăturii, ne-a pus creionul în mână și ne-a învățat să scriem și să citim(cred că datorită dumneaei se datorează faptul că eu pot citi aceste randuri);
- Doamnei Iftime Dorina, care a încercat să ne trezească dragostea pentru scumpa noastră limbă română;
- Doamnei Ecaterina Aionițoaiei(dumneai are vreo 26 de nepoței...